Generální ředitel veřejného fondu bohatství, který zaplatil vývoj ruské vakcíny na koronavirus Sputnik V, Kiril Dimitrijev v pondělí oznámil, že společnosti v Itálii, Španělsku, Francii a Německu uzavřely dohodu o výrobě této vakcíny, jakmile dostane povolení od Evropské lékové agentury (EMA).
Rádio svobodná Evropa (RFE) uvedlo, že Maďarsko, Slovensko a Česká republika už objednaly dávky kandidátské ruské vakcíny. Dimitrijev řekl, že Sputnik V už byl „registrován ve více než 50 zemích“ a dosud ho použilo asi 3,5 milionu Rusů.
Dimitrijev vede Ruský fond přímých investic (RDIF), tj. státem vlastněný investiční fond, který financoval projekt Sputnik V Výzkumného institutu Gamalja v Moskvě. Ten v lednu řekl, že by chtěl, aby přístup k distribuci tohoto ruského očkování byl nepolitický, kdy o něm předpověděl, že se stane „jednou z nejšířeji přijímaných vakcín světa.“ RDIF rychle podal žádost o schválení u medicínských agentur celého světa včetně evropské EMA, je ale divné, že s výjimkou Americké agentury pro potraviny a léčiva (FDA). RDIF řekl, že nevidí moc smysl v pokusech o konkurenci na americkém trhu koronavirových vakcín.
„Rusko v Evropě vede v počtu dokončených plně vakcinovaných případů proti koronavirové infekci,“ uvedl v pondělí Dimitrijev.
„Rusko je spolu s Čínou, USA, Indií a Izraelem globálně v první pětce v počtu lidí, kteří byli už úplně proočkovaní,“ upřesnil to. „Tento ukazatel je často nesprávně srovnáván s celkovým počtem podaných injekcí, kdy Rusko používá konzervativnější metodu založenou na úplné vakcinaci dvěma složkami.“
EuroNews v pondělí uvedly, že italsko-švýcarská farmakologická společnost Adienne oznámila smlouvu o výrobě Sputniku V od července. RDIF nejmenoval francouzské, německé a španělské společnosti, se kterými už uzavřel smlouvy o výrobě, řekl ale, že očekává, že během léta se prodá nejméně 50 milionů dávek.
Evropská unie v minulosti už ruskou vakcínu veřejně zavrhovala jako uspěchaně vyvinutou a chabě otestovanou, která funguje více jako propagandistický instrument než jako očkování proti čínskému koronaviru.
„Neměli bychom se nechat svést Číňany a Rusy, těmi režimy ne tak žádoucích hodnot, jako jsou ty naše, když ty organizují sice dost nevelké, ale široce publikované operace dodávek vakcín k jiným. Evropa ale vakcíny nebude používat k propagandistickým účelům,“ řekl minulý týden prezident Evropské rady Charles Michel.
V pondělí referovala Reuters, že i přes tato předchozí zatracování, teď Evropané s brbláním začínají uvažovat o partnerstvích s Ruskem, aby tak vyplnili své výpadky v dodávkách vakcín. Dva nejmenovaní činitelé EU řekli, že Itálie uvažuje, že vyčlení svůj největší bioreaktor na vakcíny pro výrobu Sputniku V. Nový ministerský předseda Itálie Mario Draghi naléhá na EU, aby rozšířila své portfolio vakcín a jako jednu z možností zahrnula i ten ruský produkt.
„Pokud bude do vakcinačního arzenálu EU zařazen i Sputnik V, tak to bude pro Rusko diplomatický triumf, když jeho obchody s tímto blokem jsou už roky ochromované sankcemi kvůli jeho anexi Krymu a jeho intervenci na východní Ukrajině,“ káže Reuters.
Moscow Times referovaly, že prezident Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) v pondělí mluvil s mluvčím ruského parlamentu Vjačeslavem Volodinem o nákupech dodávek Sputniku V.
SERGEI GUNEYEV/Sputnik/AFP via Getty Images
15 Mar 2021