Free Porn
Úterý, 16 července, 2024
Home Nezařazené Petr Mach: Eurozóna se rozpadnout může. Zbavte se eur.

Petr Mach: Eurozóna se rozpadnout může. Zbavte se eur.

Petr Mach v reakci na výrok ministra financí Miroslava Kalouska o tom, že „rozpad eurozóny vůbec není nereálný“, doporučuje lidem, kteří očekávají rozpad eurozóny, aby se zbavili eur.

Podle ministra financí Kalouska bude mít případný kolaps eurozóny na Českou republiku fatální sociální a ekonomický dopad. Uvedl to na setkání se starosty středočeských obcí.

To je zbytečné strašení.

Rozpad eurozóny může nastat a je dobře, že o této možnosti začal ministr financí uvažovat.

Naštěstí pro nás Česká republika ale není členem eurozóny, a tak rozpad měnové unie bude mít na nás rozhodně menší dopad, než kdybychom dnes platili eurem.

Když se rozpadal Sovětský svaz…

Když se rozpadal Sovětský svaz, jeho jednotlivé bývalé republiky postupně zaváděly zpět své národní měny. Rubl ale existoval dál jako měna Ruské federace. Podobně, když se rozpadala Jugoslávie, jednotlivé svazové státy zaváděly své národní měny, ale dinár dodnes existuje jako srbská měna.

dvacetikoruna.png

Když se rozpadlo Československo, ještě skoro dva měsíce po vzniku samostatných států se používala společná měna. Až v únoru 1993 to bylo neudržitelné, protože stále více Slováků převádělo své úspory ze slovenských bank do českých. Začali si totiž myslet, že se měnová unie rozpadne, že slovenská měna znehodnotí a bude lepší vybrat si úspory v českých korunách z českých bank. Ty si pak vymění za slovenské v lepším poměru. Odliv slovenských peněz do českých bank byl v únoru 1993 tak masivní, že se politici a centrální bankéři rozhodli bez varování vyhlásit okolkování bankovek a tedy osamostatnění měn. Československá měna zanikla. Češi zavedli svoji korunu a Slováci svoji a ta záhy devalvovala. Československá koruna zanikla.

DDRmark.png

Když zanikla v roce 1990 východoněmecká marka, vyměnila západoněmecká vláda východním Němcům marky do limitu 4000 marek na osobu. Když západoněmecká marka v roce 2002 zanikla, vyměnila německá vláda všechny marky za eura v pevném poměru. Takže i obyvatelé Černé hory, kde v té době neměli národní měnu a lidé platili markami, mohli jít do bank a vyměnit marky za eura.

Pokud zavede Německo zpátky marku a Řecko drachmu, vymění tyto vlády svým občanům eura za nové peníze v nějakém poměru, pravděpodobně 1:1. Není samozřejmě jisté, zda vymění peníze i občanům jiných států.

Co dostanou lidé za svá eura?

Nedá se dopředu říct, kdy se eurozóna rozpadne a co se stane, až se euro rozpadne. Je ale pravděpodobné, že Němci nevymění všem lidem na světě eura za marky, ale jen svým občanům. Jinak by totiž chtěli německé marky i všichni Řekové, Portugalci a ostatní. Proto nejspíš dojde k dočasnému uzavření hranic, a policie bude na hranicích kontrolovat, zda někdo nepřeváží eura do Německa. Tak probíhala měnová odluka u nás v roce 1918 i v roce 1993. Německo pak okolkuje nebo vymění za marky všechna eura nacházející se na území Spolkové republiky.

Měnová odluka není tragedie a případný rozpad eurozóny nebude mít fatální dopad na Českou republiku. Rozpad eurozóny spíš vrátí věci do normálního stavu. Kdo se však obává krachu eura, měl by se raději pro jistotu eur včas zbavit a úspory držet raději v korunách.

Petr Mach je ekonom a předseda Strany svobodných občanů

Kam dál:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
35
0
Would love your thoughts, please comment.x