ŘÍM – Lidské bytosti zpustošily Zemi, páchaly hříchy proti Zemi a „její odpověď bude hrozná,“ řekl ve středu v poselství ke Dni Země 2020 papež František.
„Zfušovali jsme péči o Zemi,“ páchali jsme „hříchy proti Zemi,“ kázal během středeční audience papež. „A jak Země zareaguje?“
„Ve španělštině je přísloví, které se o tom vyjadřuje velice jasně. To zní: ‚Bůh odpouští vždy; lidé odpouští někdy a někdy ne; Země neodpouští nikdy‘,“ varoval během čtení ze svého připraveného textu. „Země neodpouští: pakliže jsme Zemi zpustošili, bude její odpověď velice hrozná.“
Pontifik už prohlašoval i to, že wuhanský koronavirus je „reakcí přírody“ na selhání lidstva při řešení „katastrof“ rozpoutaných člověkem způsobenou klimatickou změnou.
Když se ho tento měsíc ptali, zda je pandemie COVID-19 příležitostí ke „konvergování k ekologismu,“ tak pontifik zopakoval své přesvědčení, že lidstvo vyprovokovalo přírodu tím, že neadekvátně reagovalo na klimatickou krizi.
„Nereagovali jsme na částečné katastrofy. Kdo už dnes mluví o požárech v Austrálii nebo si vzpomene, že před rokem a půl mohl přes Severní pól přeplout člun, protože ledovce roztály? Kdo ještě teď mluví o povodních?“ ptal se.
„Nevím, je-li to pomsta přírody, ale je to určitě reakce přírody,“ dodal.
Koncem března František podobně tvrdil, že epidemie koronaviru je pláč přírody, jímž prosí lidi, aby lépe pečovali o stvořené.
Když se ho ptali, zda je ta pandemie způsobem „pomsty“ přírody na lidstvu, tak pontifik poukázal, že příroda skučí, abychom jí věnovali pozornost.
„Požáry, zemětřesení …, to všechno znamená, že příroda hysterčí, abychom se o ni už začali starat,“ řekl.
Papež tato svá přesvědčení opakoval už při četných příležitostech. Loni v prosinci řekl, že přírodní katastrofy, jako silné bouře, které na podzim 2018 postihly severní Itálii, jsou způsobem, jakým příroda spouští poplach, aby nás přiměla být ekologicky aktivnější.
„Jsou to události, které nás děsí,“ řekl František. „Jsou to poplašné signály, které k nám vysílá stvoření a jímž nás předvolává, abychom okamžitě přijali účinná rozhodnutí, jimiž zabezpečíme nás společný domov.“
V roce 2015 se František stal prvním papežem v historii, který věnoval celou encykliku záležitosti ekologické péče, a v té zlořečil lidskému vykořisťování přírody.
Země „k nám pláče kvůli těm ranám, které jsme jí zasadili svým nezodpovědným využíváním a zneužíváním darů, jimiž ji obdařil Bůh,“ napsal František. „Začali jsme na sebe pohlížet jako na její pány a majitele oprávněné ji svévolně plundrovat. Ta násilnost je zahnízděná v našich srdcích zohavených hříchem, ta se odráží i v patologických symptomech zřetelných v půdě, ve vodě, ve vzduchu a ve všech formách života.“
VINCENZO PINTO/AFP/Getty
23 Apr 2020