Pátek, 9 června, 2023
Home Nezařazené Získává si Trump podporu War Party?

Získává si Trump podporu War Party?

(kongres USA, foto: en.wikipedia.org)

 

Odpálením pěti tuctů Tomahawků z vojenské základny mohl president “America First” vtáhnout Západ do další války na Středním východě, ve které ne všichni jeho lidé chtějí bojovat.

Zatím Asad nevypadá zastrašeně. V odpovědi na údery se uchýlil zpět k bombardování rebelů ze stejné bombardované základny.

Trump „u tohoto nezůstane,“ varovala velvyslankyně USA při OSN Nikki Haley. „Potřebuje-li více, učiní tak.“

Pokud Trump nenaplní tuto hrozbu, neokonzervativci, kteří ho nyní oslavují, se mu začnou posmívat jako „Donaldu Obamovi.“

Ale pokud udeří do válečných bubnů Johna McCaina, Lindsey Graham a Marca Rubia a nařídí zničení syrských leteckých sil, mohli bychom být ve válce nejen s ISIS a al-Kajda, ale se Sýrií, Ruskem, Íránem a Hizballáhem.

Syrská válka by Trumpovo presidentství mohla pohltit.

Jsme na to připravedni? Jak by se taková válka měla vyhrát bez vybudování mohutné armády a jejího vyslání na Střední východ?

Další problém: Trumpův útok Tomahawky byl protiústavní. Asad USA nenapadl a neohrozil, kongres, který jediný má pravomoc ke schválení války, nic neschválil.

Kongres to totiž v roce 2013 zatrhl Obamovi.

Jak Trump uvažoval? Jaká byla jeho strategická úvaha:
„Když zabíjíte nevinné děti, nevinná děťátka – děti, malé děti – chemickým plynem…to je daleko, daleko za hranicí….a já vám říkám, že včera na mě útok na děti dolehl…můj přístup k Sýrii a Asadovi se značně změnil.“

Po dvou dnech Trump stále šířil emoce: „Krásné děti byly krutě zavražděny při tomto zcela barbarském útoku. Žádné dítě boží by nikdy nemělo prožívat takový horor.“

Útok plynem je zvěrstvo. Ale v syrské občanské válce zemřelo 400 000 lidí, včetně tisíců dětí. Byli zabiti Asadovými vojsky? Jistě, ale také americkými, ruskými, izraelskými, tureckými letadly a drony – a šíitskými milicemi a rebely podporovanými Kurdy, Íránem, Hizballáhem, al-Kajdá, ISIS a USA.

Asad bojuje proti povstalcům a Džihádistům, kteří by jeho Aláwitské bratrstvo a syrské křesťany vyvraždili, stejně jako byli zmasakrováni Koptové v Egyptě o Květné neděli. Proč je Asad více zodpovědný za mrtvé v Sýrii, než ti, kteří bojují proti němu, aby ho sesadili a zabili?

Jsme si jisti, že Asad osobně nařídil plynový útok na civilisty?

Nedává to totiž smysl. Proč by Asad, který válku vyhrává a bylo mu řečeno, že Amerika již dál nežádá jeho odstranění, nařídil útok nervovým plynem na děti, s jistotou roznícení amerického hněvu a s nulovým vojenským přínosem?

Stejně jako útok v roce 2013, jsou tu opět znaky operace pod falešnou vlajkou se záměrem vehnat Ameriku do syrské občanské války.

A jako ve většině válek, první vypálená střela se těší největším ovacím. Ale pokud president vtrhnává na scénu s neocony a War Party a ponořujeme se zpět do středně-východního víru, měl by Trump vědět, že mnozí z těch, kteří pomáhali, aby byl nominován a volen – abychom se stranili nepotřebných válek – by za ním dál nemuseli stát.

USA nemají žádný nezbytný národní zájem v syrské občanské válce. Pouze bojující strany mají své důvody, pro které jim stojí za to umírat.

Pro ISIS je to sen kalifátu. Pro al-Kajdá je to vyhnání křižáků z Dar al Islam, pro Turky jsou to jako vždy Kurdové.

Pro Asada je to přežití jeho a režimu. Putin chce, aby Rusko zůstalo velmocí a neztratilo svou poslední středomořskou námořní základnu. Írán chce zachovat územní spojení se svými Šíity a Hizballáhem. Hizballáh nechce být odříznut od šíitského světa a zůstat v izolaci v Libanonu.

Jelikož všichni mají v Sýrii životně důležité zájmy, investovali v tomto konfliktu více krve, než USA. A nevzdají se toho, co získali, či svých cílů v Sýrii a nevydají to Američanům bez boje.

A pokud bychom my šli v Sýrii do války, za co bychom bojovali?

Za Nový světový řád? Demokracii? Oddělení náboženství od státu? Diverzitu? Svobodný projev muslimských kacířů? Práva gayů a lesbiček?

V roce 2013 se semkla velká národní koalice, aby přinutila kongres k zamítnutí Baracku Obamovi právo vtáhnout USA do války.

Nyní jsme zpět za touto barikádou. V kongresu se po Velikonocích chystá bitva o stejnou věc: je president oprávněn nás vzít do války proti Asadovi a jeho spojencům uvnitř Sýrie?

Pokud necheme po Afghánistánu, Iráku, Libyi a Yemenu zase další válku na Středním východě, je nejvyšší čas ji zastavit, než nás tam War Party bude mít.

 

Autor: Patrick Joseph Buchanan, americký konzervativní spisovatel, politik, publicista a televizní komentátor. V minulosti se dvakrát pokoušel získat nominaci republikánské strany pro prezidentské volby v USA, v roce 2000 kandidoval ze Reformní stranu.

Zdroj: http://buchanan.org/blog/trump-enlisting-war-party-126799

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Soros při protiofenzivě předpovídá ukrajinské vítězství a říká, že Rusko je ‚papírový tygr‘

Tento miliardář diskutoval jak o Ukrajinské válce, tak ale i o klimatické změně a hrozbě umělé inteligence (AI). Americký...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Zelenskyj přiznává hrůzu z Trumpa roku 2024 a prosí o více Patriotů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že má strach z možného návratu Donalda Trumpa do Bílého domu roku 2024, než poprosil o více amerických...

Sociální média zakazují na svých stránkách kampaň Roberta F. Kennedyho jr.

Vlastník Twitteru Elon Musk pozval demokratického prezidentského kandidáta Roberta F. Kennedyho jr., aby diskutoval na jeho Twitterových stránkách, neboť Kennedy sdělil, že...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
6
0
Would love your thoughts, please comment.x