Na rozdíl od EU americký Kongres v červnu 2019 schválil Zákona o lidských právech Ujgurů a 22. září 2020 Sněmovna reprezentantů USA schválila Zákon o prevenci nucené práce Ujgurů.
Jak uvedla Judith Bergman z Gatestonova institutu, USA uvalily sankce na nejméně 28 čínských činitelů za aktivity v Xinjiangu. Do tohoto seznamu patří i vysocí činitelé Čínské komunistické strany (ČKS), jako tajemník strany Autonomní ujgurské oblasti Xinjiang (XUAR) Chen Quanguo, který v regionu uskutečňuje čínskou vládní politiku. Je to rovněž současný první politický komisař XPCC, kdy v této roli uplatňuje kontrolu nad uvedenou entitou. Podle amerického ministerstva financí:
„XPCC je polovojenská organizace v XUAR, která je podřízená Čínské komunistické straně (CCP). XPCC zvyšuje vnitřní kontrolu nad regionem prosazováním čínského vidění ekonomického rozvoje v XUAR, které zdůrazňuje podřízenost centrálnímu plánování a čerpání zdrojů. Struktura XPCC obnáší vojenskou organizaci se 14 divizemi sestávající z tuctů regimentů (Chen Quanguo) a má neblaze proslulou historii zintenzivňování bezpečnostních operací v Tibetské autonomní oblasti, kam byla vyslána, než přišla do Xinjiangu…“
Mezitím Evropská rada sestávající z hlav členských států EU, v současnosti pod předsednictvím Německa, nejspíš od Číny nebude nic chtít natožpak, aby ji sankcionovala nebo udělala cokoliv, co by mohlo ohrozit její obchod s Evropou. Letos se Čína poprvé stala největším obchodním partnerem EU a předběhla tak USA.
Podstatné je to, že EU nechce ohrozit finalizaci Komplexní dohody EU-Čína o investicích, o jejíž realizaci EU s Čínou usilují už sedm let.
Jak hlásí South China Morning Post (SCMP), Čína a EU by měly onu dohodu dokončit tento týden, kdy 27 zemí tohoto obchodního bloku jednohlasně i přes dřívější výhrady dohodu schvaluje.
Diplomat EU se znalostí oněch diskusí v pondělí řekl, že zástupci členských států EU dostali zprávu od vyjednavačů EU, kteří „referovali o nedávném pozitivním vývoji jednání s Čínou včetně pracovních standardů.“
Vyjednavači „široce přivítali poslední pokrok v rozhovorech EU-Čína,“ řekl diplomat.
„Po čtyřech letech s Donaldem Trumpem vysílá EU jasné poselství, že ohledně Číny půjde svou vlastní cestou,“ řek Noah Barkin, specialista na vztahy EU-Čína u výzkumné firmy Rhodium Group.
„To nezničí transatlantickou spolupráci s Bidenem, ale předvede, jak těžké to bude. Velkým vítězem, uzavře-li se ta smlouva, se stane Peking.“
Ředitel Evropského programu ve Washingtonu sídlícího Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Erik Brattberg řekl, že „snaha EU uzavřít tu dohodu v poslední minutě Washingtonu už zvedla obočí,“ s dodatkem:
„To podvrací věrohodnost výzvy EU ke společné transatlantické strategii s USA vůči Číně ještě předtím, než nastoupí nová Bidenova administrativa.“
Jednohlasná podpora z členských států EU přichází i přesto, že Francie a Polsko předtím k této dohodě vyjádřily výhrady.
Ministerský delegát, co má na starosti obchodování na francouzském ministerstvu zahraničí, Franck Riester minulý týden řekl, že jestli se EU nepodaří zrušit nucenou práci, tak „nemůžeme v Číně zařizovat investice.“
Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau také varoval, že Evropa by potřebovala více konzultací a transparentnosti, aby uspokojila své transatlantické spojence.
Brusel, když s touto dohodou postupuje vpřed, také zavírá oči nad chabě zastíraným varováním od Jaka Sullivana, Bidenem jmenovaného národně bezpečnostního poradce, který řekl, že Bidenova administrativa „by uvítala brzké konzultace s evropskými partnery“ týkající se obav z čínských ekonomických praktik.
Proslulý proti-čínský jestřáb a miliardář spekulativních fondů Kyle Bass to stručně shrnul: „Evropa je hluboce zkorumpovaná čínskými penězi, takže ta dohoda je hotová věc.“
Stručně řečeno, EU je ochotná zavírat oči nad vším a čímkoliv, co Čína páchá proti světu v zájmu peněz proudících do tohoto krachujícího superstátu.
Bude-li dohoda dosažena, tak půjde tvrdě v patách čínskému úspěchu s vytvořením Regionálního ekonomického partnerství s 14 dalšími asijsko-pacifickými zeměmi a s po-Brexitovou dohodou s Británií.
BY TYLER DURDEN
MONDAY, DEC 28, 2020 – 23:20