Čtvrtek, 23 května, 2024
Home POLITIKA Evropská Unie Zmaření Salviniho snah není Salviniho prohra

Zmaření Salviniho snah není Salviniho prohra

Italskému ministru vnitra a vůdci Ligi Matteo Salvinimu zmařili jeho poslední manévr, kterých se pokusil zmocnit se kontroly nad italskou rozdrobenou politickou scénou. Salviniho úder směřoval k dosažení předčasných voleb, když vyhlásil, že koaliční vláda s hnutím Pěti hvězd je už nefunkční.

Jenže jeho manévr vyvolat hlasování o nedůvěře vládě ministerského předsedy Giuseppe Conteho v italském senátu selhal, když se jeho bývalí koaliční partneři nechali nalákat na návrhy toho italského Demo-bloku, co býval u moci.

Tato závěrečné scéna přinesla šok, když Italové viděli, jako Pět hvězd zalézá do postele s těmi partajemi a s tím politickým aparátem, kvůli kterému to hnutí vzniklo, aby s ním bojovalo. Protože kdyby podpořili Salviniho, tak by museli přijmout postavení outsiderů, protože průzkumy veřejného mínění během těch čtrnácti měsíců, kdy spolupracovali se Salvinim, ukazovali neustálý přesun volebních preferencí od nich k Salvinimu.

Ukázalo se, že bez ohledu na to, jak se někdo jeví revolučně, tak se v politice nakonec setrvání u koryta ukáže být tím, o co jde především. Obecně je prvním cílem kterékoliv organizace přežití a Pět hvězd stálo před nabídkou Demokratů Mattea Renziho, „buď ber, co dávám, nebo táhni,“ a aby se udrželo u koryt, tak radši zaprodalo své principy a sliby Italskému lidu, který teď jasně stojí za Salvinim a jeho Ligou.

Jak poukazoval už ve svém posledním článku, jsou podle průzkumů preference pro Ligu na úrovni, jakou Pět hvězd nikdy nedosáhlo, 38-40%, zatímco podpora pro Pět hvězd se zhroutila kousek pod dvacítku, i když při volbách v březnu 2018 měli přes 28 %.

Takže Salviniho ‚zrada‘ Pěti hvězd, které Salvinimu podrážely jeho část s nimi domluvené agendy, vedla přímo ke zradě Pěti hvězd vůči Salvinimu.

Podíváme-li se ale na průzkumy, tak je jasné, že Salviniho značka pravicově centristického populismu je bezkonkurenčně populární. A rozhodnutí vůdce Pěti hvězd Luigi Di Maia, jít proti vnitřní touze voličů nemůže pro další vývoj jeho strany přinést nic dobrého.

Je jasné, že Salvini naslouchá tužbám obyvatelstva prahnoucího, aby už konečně přišla nějaká skutečná reforma, zkrátily se daně, daly se peníze do zanedbaných infrastruktur a skoncovalo se s politikou zbídačování uvalenou EU pod vedením Německa.

V nejbližším výhledu to vypadá, jako by si Di Maio pomohl, když se zbaví svého bývalého vládního partnera. Sluníčkový italský prezident Sergei Mattarella s radostí podpoří koalici Demokratů s Pěti hvězdami, aby se tak zajistilo, že se během kriticky důležitých příštích dvou let už nic radikálního nebude dít, takže Evropská unie stojící před kardinálními problémy své budoucnosti bude mít Itálii loajální klid.

A ty problémy jsou zvláště jasné, když to čím dál více vypadá, že Velká Británie na Halloween z EU vypadne bez dohody.

Di Maio je teď ale ve stejné pozici, jako jiný bývalý reformátor, který jak se nakonec ukázalo svou zemi v roce 2015 zradil, tj. jako Alexis Tsipras z Řecka.

Jen všem připomínám, že Tsipras je teď bez funkce a je v Řecku jedním z nejnenáviděnějších lidí. Protože jeho zaprodání Řeckého lidu bylo tak úplné, že v červenci tím přivedl zpět k moci centro-pravicovou vládu.

Pět hvězd se zrodilo ze znechucení Italů opovrhujících svým vedením v Římě a neochotných skousnout ten převrat, v němž byla v roce 2011 svržena vláda Silvia Berlusconiho.

Bývala to čistě protestní strana, zvláště za časů Beppe Grilla jako vůdce. Teď ale uzavírá handly s těmi samými technokraty nahrazujícími demokracii, jen aby se udržela u koryt.

Di Maio si musí rozmyslet velmi pečlivě, kterým směrem se ze současné situace vydat. Pamatujte, že to byli Demokraté, kteří se loni nechtěli s populisty z Pěti hvězd zahazovat, čímž je donutili, aby se spojili do nominálně euroskeptické aliance s Ligou spolu, s níž zkoušeli od loňského června vládnout.

Pravdou je, že Pět hvězd od té doby, kdy se sdružilo s Ligou, dost trpělo, byly to však rány, které si způsobili sami, když Salvini byl vedle nich hvězda, co uspěl ve všem, na co sáhnul, aby na sebe strhával popularitu, ale podpory od nich se mu nedostávalo.

Co ale přijde teď, jestli Pět hvězd uzavře handl s Renzim a jeho Demokraty, tak to bude zrada stejných proporcí s demo-žumpou, jaké se dopustila Syriza pod Tsiprasem na Řecku. A Salvini uvržený do role opozice, dostane hřiště, kde bude moci den za dnem cupovat vládu za každý krok, při kterém bude Conte, Mattarella a jejich mazlíček ministr financí Giovanni Tria zase Itálii zaprodávat Bruselu.

A bude to Salvini, kdo se bude smát naposled, jelikož Pět hvězd za to zaprodání nic nedostane, na Itálii zase dolehne poddanské jho a zase se otevře pro Sorosovy karavany migrantů. Di Maio s Pěti hvězdami měli příležitost bacit EU přes její uchvatitelské packy, když ta se dávno potácí pod tíhou krize vládních dluhů a ten finanční a politicky systém na EU uvalený Německem, už přetížením praská ve švech.

A ve využití této příležitosti selhali.

Politika na této úrovni je vždy hlavně o egu. Di Maio nebyl schopen dostat ve své vlastní straně pod kontrolu levičácké úchylkáře a kvůli tomu nemohl dodržovat sliby, které v koalici dával, když někteří jeho poslanci to s vládou netáhli.

Takže teď směřuje svoji stranu na cestu zkázy, zatímco Salvini z toho odejde, aniž by to pro něj byla velká ztráta. Jeho politiky nešlo v koalici s Pěti hvězdami a pod Contem jako ministerským předsedou realizovat.

Teď je všechny odhalí, pod tlakem nebo jinak, včetně svých bývalých partnerů, jako kariéristické šplhouny, co jsou jinak k ničemu, a ne žádné patrioty nebo rebely za jaké se pro Italský lid vydávali.

Salviniho nejlepší manévrem v této situace bude pokračovat ve svých plánech na vypsání nových voleb. Donutit Pět hvězd aby se před voliči odkopaly a podvrátit jejich pozice ve voličstvu ještě více. A poté číhat na svoji chvilku spolu s posilováním svých pozic prostřednictvím práce Ligy v Evropském parlamentu.

Protože ač můžeš krátkodobý vývoj událostí zmanipulovat, tak celkový trend už přesměrovat nějakým šméčkem už nezvládneš. A to se jak EU, tak italský hluboký stát budou muset ještě naučit.

Tom Luongo

August 18, 2019

Zdroj: https://www.strategic-culture.org/news/2019/08/18/salvini-thwarted-is-not-salvini-denied/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x