Status:
Z příspěvkové organizace Ministerstva práce a sociálních věcí transformován na základě zákona č. 341/2005 Sb. na novou právní formu: „veřejnou výzkumnou instituci“. Sídlí v Praze, a pobočku má i v Brně (při Fakultě sociálních studií MU).
Rozpočet:
39 000 000
Z toho na platy:
29 000 000
Počet zaměstnanců:
52
Hospodaření
Úřad hospodaří s dotací ze státního rozpočtu ve výši 30 miliónů a dalšími dotacemi z fondů EU.
Činnost
Úřad řeší projekty jako „Informační systém o rodinách imigrantů v ČR“, „Úplné náklady práce ve veřejné správě“, „Pojetí sociální pomoci a metodika integrace sociální práce“, „Sociální dopady individualizace smrti v současné české společnosti“, „Využití propojených databází evidence v oblasti nezaměstnanosti a v oblasti evidence dávek hmotné nouze k monitorování situace v oblasti aktivního začleňování“, „Zhodnocení fungování a účinků směrnic o informování a projednávání v zemích EU/EHS“, „Indikátory strategie potlačování chudoby a sociálního vyloučení v České republice“ či „Metodika soustavného sledování nákladů práce a využití v České republice v mezinárodním srovnání“. Úřad vydává časopis „FÓRUM sociální politiky“ a též provozuje knihovnu, kde si lze tyto a podobné publikace zapůjčit.
Hodnocení
Úřad – pozůstatek komunismu – je zbytečný a je ostuda, že ještě nebyl zrušen. Daňovým poplatníkům jeho výzkum nic nepřináší. Studie jenom přemílají data z různých statistik a dublují činnost vysokých škol a soukromých analytických firem. Závěry všech 11 studií publikovaných v roce 2012 jsou ubohé. Např. závěrem studie srovnávající náklady práce před krizí a v krizi je, že „…Zaměstnavatelé redukovali svými opatřeními v roce 2009 náklady práce o 0,9 %…“ a „ …před podnikatelskými subjekty stojí úkol opět harmonizovat pohyb produktivity a ceny práce…“
Verdikt
Úřad by měl být okamžitě zrušen a pracovníci propuštěni.
Vyšlo na svobodni.cz