Neděle, 5 února, 2023
Home NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY Závody USA a Číny o vynořující se technologie a kontrolu budoucnosti

Závody USA a Číny o vynořující se technologie a kontrolu budoucnosti

Spojené státy jsou v „Techno-válce“ s Čínou a vítěz bude kontrolovat globální šíření informací. Vítěz bude rovněž psát světová pravidla a normy pro vynořující se technologie v digitální ekonomice.

Předseda Čínské komunistické strany Xi Jinping vrhl tuto rukavici USA do tváře v projevu v květnu 2017, v němž nastínil plán na zřízení „Digitální hedvábné stezky“ pod čínským dohledem. Prezident Xi si uvědomil, že informační dimenze moderní války je provázaná s čínským celkovým záměrem sesadit Spojené státy jakožto vůdce existujícího liberálně demokratického světového řádu.

Xi si zjevně chce zajistit dirigující vůdcovství ve vynořujících se hi-tech disciplínách, aby vytvořil pocit nevyhnutelnosti vzestupu Číny ke světové dominanci. USA mají pořád ještě čas, talenty a zdroje, aby si zajistily vítězství nad Čínou v jejich soutěži o globální vůdcovství, pokud USA budou mít vůli, sebekázeň a flexibilitu k zavedení desetiletí trvající totální mobilizace společnosti.

Specialisté na Čínu jako Gordon Chang a političtí činitelé v Trumpově administrativě se už pokoušeli americkou veřejnost poučit o tom, jak se Čína vynořuje jako potenciální vyzyvatel v souboji o americké globální vedení v hi-tech disciplínách. Mnoho z těch metod, jimiž se Čína dopracovala do postavení soupeře, zahrnuje kradení intelektuálního vlastnictví v masivním měřítku, bohužel ve spolčení s mnoha Američany; nucený převod podnikatelských tajemství amerických firem, jakožto nutnou podmínku provozu na čínském trhu; pečlivé dlouhodobé plánování k zajištění čínských národních priorit; ilegální verbování zahraničních lidských talentů a štědrá státní podpora pro čínské hi-tech firmy.

Čína možná už neúmyslně Svobodný svět vyplašila, že představuje nebezpečí, když odhalila skutečnou tvář CCP – ne zrovna tu prezentovanou jako že „Vzestup Číny je pozitivní vývoj ne jen pro Čínu, ale i pro Ameriku,“ stejně jako své globální ambice. Čína odhalila svoji pravou tvář ohavnou historií přístupu k lidským právům zdůrazněnou genocidní politikou vůči čínské ujgurské menšině v provincii Xinjiang. Čínskou agresivní teritoriální expanzí proti Hong Kongu a několika svým asijským sousedům, ani nemluvě o tom, jak vědomě mezinárodně rozváželi wuhanský virus, přičemž uvalovali dopravní omezení kvůli šíření po Číně – což vše pomohlo strhnout jim škrabošku pečlivě režírovaného image jako odpovědné významné velmoci a odhalilo úchvatů chtivý stát kontrolovaný CCP.

Teď už čínská lékařka a viroložka Dr. Yan Limeng, která utekla z Číny a skrývá se v USA, říká, že Čína ten virus vypustila „záměrně“ – možná, že jednou z domněnek k vysvětlení je, že by to mělo torpédovat jak výhled na znovuzvolení prezidenta Trumpa, tak jeho úsilí o změnu obchodních dohod, které nahrávaly Číně 600 miliard $ ročně. Mezitím Twitter promyšleně vymazal jasně důležitý účet Yan.

Také pokroky Číny při zavádění dohledových technologií ke kontrole svého vlastního obyvatelstva přispěly k negativní změně mezinárodního image Číny. CCP tyto pokročilé techniky nasadila k vytvoření státu dohledu, aby sledovala činnosti čínských občanů a mnoho zemí nakoupilo čínské produkty k rozpoznávání tváří. K těmto státním zákazníkům patří široká škála politických systémů od diktatur až po demokracie.

Další vynořující se technologií, kam Čína provádí výpad proti údajnému vedení USA, je umělá inteligence (AI). Čína si stanovila za cíl USA v AI předehnat do roku 2030. AI je vědecká disciplína, která stroje učí imitovat lidské jednání. Takové aplikace by měly ohromný potenciální dopad na efektivnost a přesnost moderních zbraňových systémů, jako jsou rakety. Uplatnění AI přineslo výsledky při pomoci chirurgickým operacím a tam, kde jsou stroje ve světové třídě nejlepší u šachových mistrů a nadšenců pro go.

K průlomu v AI a v dalších vynořujících se technologiích přispěje pět faktorů: patenty, investice, hardware, talentovaní pracovníci a akademický výzkum. Jak Čína, tak USA vylepšují svoji schopnost vystihnout pomocí AI nuance jazyků.

Čína teď USA předehnala v počtu publikovaných vědeckých studií, ale má to vadu: vědecké publikace z USA zůstávají celkově kvalitativně lepší. Tyto studie pomáhají USA držet se o krok napřed v základním software, jako počítačové zpracování dat, software procesorů a operační systémy.

Další kriticky důležitou disciplínou, v níž si USA drží před Čínou, jasný náskok, jsou technologie polovodičových čipů nezbytné pro výrobu různých elektronických zařízení. Tím, že Trumpova administrativa odtrhla čínskou Huawei Technologies Co., Ltd od amerického trhu pomohla snahy Pekingu o dohnání USA v polovodičové technologii zpomalit. Elektronické materiály, chemické plyny a litografické technologie, tj. všechny složky nezbytné pro výrobu nejpokročilejších polovodičů – lze teď vyrábět pouze ve státech Svobodného světa, jako USA, Japonsko a Holandsko.

Možná, že nejsmělejší a veřejně nejpředváděnější je „techno-válka“ USA a Číny v kosmu. Tato soutěž by mohla být připomínkou dramatu „kosmických závodů“ mezi ranou generací soupeřících supervelmocí, Spojenými státy a Sovětským svazem. Místo rivality USA-SSSR při dosažení měsíce je tu teď současná soutěž USA a Číny v kosmickém zbrojení – a dosažení Marsu. Čína v kosmických operacích dosahuje působivých pokroků, když nedávno nasadili soustavu 30 satelitů BeiDou, tj. jejich rivala amerického Globálního pozičního systému (GPS). Čína rovněž plánuje vyslání své vlastní kosmické stanice jako alternativy k Mezinárodní kosmické stanici, která zdůrazňuje globální spolupráci, zvláště mezi USA a Ruskem. Je hrozivé, že Čína zjevně své úsilí dát západním schopnostem využívat během konfliktů v kosmu umístěných systémů šach mat. Pokud bude Čína moci úspěšně oslepit americké systémy ofenzivními kyber-operacemi nebo přímo zničením amerických systémů proti-satelitními útoky, tak výhody při válečných operací, které jsou teď na straně Západu, budou zničeny. Číně už se podařil úspěšný proti-satelitní úder v roce 2007; kdy předvedla svoji schopnost zničit jeden ze svých vlastních stárnoucích meteorologických satelitů.

Ještě další novou technologií s nesmírným potenciálem pro řešení složitých matematických a vědeckých problémů rychleji než dnešní počítače, by mohly být kvantové počítače. Ač USA tvrdí, že vytvořily první kvantový počítač, tak to vypadá, že Čína vede ve vojenském nasazení této nové vědy. Čína už předvedla schopnost vytvořit neprolomitelné zašifrované zprávy, což je úspěch, který by mohl ostatní země udržet v temnotě ohledně plánovaných tajných vojenských operací Číny, jako je řekněme invaze na Tchaj-wan.

USA pořád ještě před Čínou vedou ve výdajích na výzkum a vývoj (R&D), ale Peking i v této oblasti dosáhl velkých pokroků. Aby se udržel náskok před čínským ve všech směrech postupujícím úsilím dominovat ve vynořujících se technologiích, mohl by pomoci dobře koordinovaný a disciplinovaný přístup americké vlády, něco na způsob „Projektu Manhattan“ ve všech klíčových hi-tech oblastech. Náklady na zaostání USA by se mohly ukázat být katastrofické.

by Tyler Durden

Mon, 09/28/2020 – 23:40

Authored by Lawrence Franklin via The Gatestone Institute,

Konec formuláře

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/us-china-emerging-technologies-and-race-control-future

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Německá AfD v zemském parlamentu volá po diplomatických hovorech s Ruskem

Vůdce parlamentní skupiny AfD v Sasku Jörg Urban řekl, že tu válku značně financují němečtí daňoví poplatníci. Vůdce parlamentní skupiny...

Rakouská strana FPÖ vyzývá k národnímu referendu o sankcích na Rusko

Dostane-li se FPÖ k moci, bude národní referendum o sankcích na Rusko na stole. Rakouská strana svobodných (FPÖ), tj. v současnosti...

Jak by vypadala inflace v ekonomice skutečného volného trhu

Není nic podstatnějšího než výchozí předpoklad Bernankeho sledujícího situaci s nasliněným prstem ve vzduchu, že centrální banka Fed potřebuje polštář 200 bazických bodů...

Most Popular

Německá AfD v zemském parlamentu volá po diplomatických hovorech s Ruskem

Vůdce parlamentní skupiny AfD v Sasku Jörg Urban řekl, že tu válku značně financují němečtí daňoví poplatníci. Vůdce parlamentní skupiny...

Rakouská strana FPÖ vyzývá k národnímu referendu o sankcích na Rusko

Dostane-li se FPÖ k moci, bude národní referendum o sankcích na Rusko na stole. Rakouská strana svobodných (FPÖ), tj. v současnosti...

Jak by vypadala inflace v ekonomice skutečného volného trhu

Není nic podstatnějšího než výchozí předpoklad Bernankeho sledujícího situaci s nasliněným prstem ve vzduchu, že centrální banka Fed potřebuje polštář 200 bazických bodů...

Volební kampaň gmail.com

Přemysl Janýr, Vídeň, únor 2023 18. ledna, několik dní před prezidentskými volbami, jsem z nepolitické skupiny přátel obdržel mail s protibabišovským...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x