Takže nás média mainstreamu zase jednou krmila lžičkou podstrkovanou propagandou o světových vůdcích, kteří „vedli pochod“ k poctě obětí pařížských střeleb z minulého týdne. Glorifikované foto-inscenace s Merkelkou, Hollandem, Porošenkem, Davidem Cameronem (a ouha, bez Baracka Obamy) se naplácaly na titulní stránky opěvující „jednotu v pobouření“. Ukazuje se však, že to byl stejný případ, jako ‚tolikeré‘ události v novém normálu správy nad myšlením, ve kterém žijeme, protože jak hlásí Independent, Francouzská televize celému světu předváděla realitu ‚foto-inscenace‘, při níž ti ‚hodnostáři‘ ve skutečnosti nebyli „na“ pochodu Paříží, nýbrž se ty fotky nadělaly ve vyklizené prázdné vedlejší ulici…
Odlišný pohled na účast vůdců na tomto pochodu se objevil ve formě širokého záběru zobrazovaného ve zprávách Francouzské televize.
Ukazuje, že za tou první řadou vůdců mašírovalo jen pár dalších šiků ostatních hodnostářů aj. činitelů – za nimiž bylo přítomné ohromné bezpečnostní zajištění a udržovali si značný odstup od skutečných zástupů ostatních pochodujících.
Tato opatření byla údajně přijata z bezpečnostních důvodů – ale političtí komentátoři naznačili, že tím vznikly pochybnosti, zda ti vůdci vůbec nějakým způsobem součástí toho pochodu byli.
Středovýchodní korespondent FT Borzou Daragahi to komentoval: „Vypadá to, jako by světoví vůdci ty pochodující za Charlie Hebdo v Paříži vůbec „nevedli“, nýbrž že se zúčastnili jen foto-inscenace v prázdné a střežené ulici.“
Ian Bremmer, US politolog a zakladatel Eurasia Group, řekl: „Všichni ti světoví vůdci: nebyli zrovna ‚na‘ Pařížském pochodu.“
Další US komentátor Gerry Hassan nazval příspěvek těchto vůdců „pseudo-solidaritou“.
* * *
Možná, že ještě větší ironií je to, že devět z těch zemí zastoupených na pochodu je v poslední třetině Indexu světové svobody tisku, který každoročně sestavují Reportéři bez hranic.
Alžírsko (121) – Zastoupené ministrem zahraničí Ramtane Lamamra
Mali (122) – Zastoupené presidentem Ibrahim Boubacar Keita
Ukrajina (127) – Zastoupená presidentem Petrem Porošenkem
Tunisko (133) – Zastoupené ministerským předsedou Mehdi Jomaa
Palestinská správa (138) – Zastoupená presidentem Mahmoud Abbas
Jordánsko (141) – Zastoupené králem Abdullah II a královnou Rania
Rusko (148) – Zastoupené ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem
Turecko (154) – Zastoupené ministerským předsedou Ahmet Davutoglu
Bahrajn (163) – Zastoupený ministrem zahraničí Sheikh Khaled bin Ahmed Al Khalifa a princem Abdullah Bin Hamad al-Khalifa
* * *
„Je Suis Charlie“, pokud, a jen v tom případě, pokud se nám to v daném okamžiku účelově hodí, nebo ne?
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- Hollande zuří, že se Netanyahu, nedbaje požadavků francouzského presidenta, zúčastnil pařížského pochodu
- Tyden.cz: Fotografie mrtvého bin Ládina je podvrh
- Ohromující výbuch tureckého presidenta: To Francouzi jsou za masakrem v Charlie Hebdo; obviněn i Mossad
- Průzkum: I před útokem na Charlie Hebdo 57% Němců pohlíženo na islám jako na hrozbu
- Další šok z Turecka: „Mezi Netanyahuem a francouzskými teroristy není žádný rozdíl,“ říká premiér