Češi loni prosázeli 128 miliard korun, kasina a herny z toho na veřejné blaho poslaly povinně 3,3 miliardy. Stovky milionů však končí neznámo kde.
Peníze, které provozovatelé hazardních her musejí posílat na dobročinné účely, končí často u pochybných sdružení. Ty buď nejsou k nalezení, nebo nejde zjistit, na co peníze využily. Část peněz tak končí v zahraničí a část se patrně vrací oklikou k jejich poskytovatelům. Vystopovat nelze stovky milionů.
Píší o tom dnešní Hospodářské noviny, které vycházejí z informací ministerstva financí. V jeho výroční zprávě našly 60 podezřelých transakcí v celkové výši stovek milionů korun.
Péče o nalezené pavouky a fretky spolkla přes 6 milionů
Například o občanském sdružení Cancer z Vlastislavi v severních Čechách není nikde ani zmínka. Nemá internetové stránky, na oficiální adrese nesídlí. Přesto loni dostalo od čtyř hazardních společností 6,5 milionu korun na stanici pro opuštěná zvířata. Tamní ochránci zvířat ani úředníci o sdružení nikdy neslyšeli.
Neznají ani Lenku Šverhartovou, která by měla sdružení vést. “Jméno sdružení Cancer ani paní Šverhartová mi nic neříká. Ze zákona by se přitom u nás měli přihlásit,” řekl deníku vrchní inspektor ústecké krajské veterinární správy Jaroslav Švec.
Litoměřická podnikatelka nechtěla redaktorům ukázat ani sídlo sdružení, bude mít prý čas až za měsíc. “My neuchováváme vyloženě chráněná zvířata, ale třeba nalezené fretky, pavouky či leguány,” tvrdí Šverhartová. Konkrétnější nejsou ani čtyři společnosti, které pochybnému útulku přispěly. Buď na dotazy listu neodpověděly, nebo poslaly jen nekonkrétní vyjádření.
Zbytek článku: idnes.cz
kam dál:
- Zatímco ministerstvo financí připravuje pochybné úpravy, které by tomu měly předcházet, Strana svobodných občanů jako jediná navrhuje zahrnout příjmy z daně z hazardu do příjmu státního rozpočtu a snížit tím schodek.