Po celé Evropě zase roste ilegální migrace, tuto krizi však zastiňuje válka na Ukrajině.
S tím, jak v Evropě zuří nová migrační krize, je Česko jednou ze zemí EU zažívajících ten nejdramatičtější nárůst ilegálních přechodů hranice oproti předchozím letům, což vládu podnítili, aby požádala EU o intervenci.
„To, co zažíváme, je bezprecedentní. Roční nárůst migrace do Česka je 1 200 procent. To je situace, na kterou jako Česká republika musíme reagovat,“ prohlásil český ministr vnitra Vít Rakušan.
Česká vláda v reakci na tuto krizi zintenzivňuje současné pohraniční kontroly se Slovenskem kvůli rostoucí nezákonné imigraci. Vláda též žádá Evropskou komisi, aby navrhla řešení, neboť tento problém trápí celou Evropu.
„Evropská komise této situaci musí věnovat pozornost. Požádal jsem eurokomisařku Ilvu Johansson, aby navštívila Západní Balkán. Pokud se nám přítok migrantů nepodaří omezit, budeme v Schengenu dále řešit částečné problémy místo příčin,“ řekl Rakušan.
Rakušan na tiskové konferenci k této záležitosti uvedl, že většina migrantů je ze Sýrie a letos zatím Česká policie zjistila 11 000 ilegálních přechodů.
„Je to tranzitní migrace, kdy většina z nich směřuje do Německa. To vyvolalo nervozitu také na německé straně hranice,“ řekl ministr.
Avšak to číslo 11 000, ač jde o dramatický nárůst oproti loňskému roku, bledne v porovnání s krizovými zeměmi jako Maďarsko, Rakousko a Srbsko. Maďarsko zatím od začátku roku zaznamenalo 160 000 ilegálních přechodů hranic a Rakousko jich zažilo 56 000. Zhroucení bezpečnosti hranic na vnějších hranicích EU vyvolalo v těch zemích, které nesou břemeno této krize, pobouření.
„Rakousko je teď ilegální migrací těžce zatíženo. Příspěvek, kterým v Evropě přispíváme, je neproporcionálně vysoký. Migrační politika EU selhala. Neexistuje silná ochrana vnějších hranic Evropské unie a realita tohoto problému se ignoruje,“ řekl Kronen Zeitung v pátek rakouský kancléř Karl Nehammer.
V pondělí tohoto týdne hostil v Budapešti maďarský ministerský předseda Viktor Orbán Nehammera se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem, kdy hlavním tématem byla imigrační krize ohrožující všechny tři země.
„Maďarsko plní své povinnosti člena Schengenu, bylo by ale v jeho zájmu i v zájmu Evropy jako celku, aby se linie posunula tak daleko na jih, jak je to možné. Teď je primárním obrannou linií srbsko-maďarská hranice, je však v zájmu všech, aby se posunula dále na jih,“ řekl Orbán.
Jak už předtím Remix News referoval, potýká se Evropa s novou migrační krizí, která hrozí překonat ten 1 milion migrantů, kteří na kontinent vstoupili v letech 2015 a 2016. Jediný rozdíl je v tom, že válka na Ukrajině a kypící ekonomická situace tento problém v cyklu mediálních zpráv skoro pohřbila. Mnoho migrantů směřuje do Německa a dalších bohatších zemí Evropy na severu. Jen minulý měsíc 12 z 16 německých spolkových zemí oznámilo, že kvůli nedostatku ubytování a přeplněným školám a školkám odmítají nové uprchlíky.
Ač se Česko schůzky v Budapešti neúčastnilo, tak také na EU naléhá, aby zahájila akce proti pašerákům lidí a tlačila na třetí země k tomu, aby migranty určené k deportaci braly zpět. Záležitost deportací zůstává hlavním problémem. Např. Francie úspěšně deportovala jen 15 procent všech migrantů s deportačními příkazy, obvykle proto, že země je prostě odmítnou vzít zpět.
Český ministr vnitra rovněž potvrdil, že Česká republika do 10 dnů rozšíří své pohraniční kontroly se Slovenskem, které vláda zavedla minulý týden k utlumení přívalu migrantů valících se do země.
I slovenský ministr vnitra Roman Mikulec vyjádřil své obavy z krize v Evropě, kdy říkal, že Evropská komise by měla se západo-balkánskými zeměmi o záležitosti ilegální imigrace aktivněji vyjednávat.
„Potřebujeme mít možnost migranty posílat zpět do jejich rodných zemí,“ řekl Mikulec.
Náhledový obrázek: Český policista kontroluje ve Starém Hrozenkově na hranici se Slovenskem auto 29. září 2022. (AP Photo/Petr David Josek)
October 05, 2022
editor: REMIX NEWS
author: JOHN CODY