Turecký prezident Recept Tayyip Erdogan v sobotu zaútočil na svůj francouzský protějšek Emmanuela Macrona, tvrzením, že kvůli té opovážlivé kritice muslimů a islámu potřebuje „duševní vyšetření“.
Jak už Braitbart London referoval, Macron o islámu a jeho přívržencích ve Francii mluvil drsně poté, co byl místní učitel Samuel Paty veřejně zbaven hlavy za předvádění karikatur Mohameda při vyučování.
Francie „se nevzdá svých karikatur,“ řekl tento týden, když celá země povstávala za ideu svobody projevu.
Erdogan se v reakci na Macronovu kampaň na obhajobu takovýchto hodnot – která začala už před vraždou tohoto učitele – v projevu zeptal: „Jaký má to individuum zvané Macron problémy s islámem a s muslimy?“
BBC hlásí, že dodal: „Macron potřebuje léčbu duševního stavu.“
„Co jiného se dá říct o hlavě státu, která nechápe svobodu vyznání a která se takovým způsobem chová k milionům lidí žijícím v jeho zemi, kteří jsou vyznavači jiné víry?“
Po těchto prohlášeních řekl mluvčí francouzského prezidenta, že francouzský velvyslanec v Turecku byl povolán zpět ke konzultacím a sejde se s Macronem.
„Komentáře prezidenta Erdogana jsou nepřijatelné. Výstřednost a neurvalost není metodou. Požadujeme, aby Erdogan svůj politický kurz změnil, protože ten je ve všech ohledech nebezpečný,“ řekl podle citací jeden činitel.
Tento činitel z Elysejského paláce, který požádal, aby nebyl jmenován, také poukázal na „absenci poselství kondolence a podpory“ od tureckého prezidenta po vraždě Patyho.
Erdogan je zbožný muslim, který se snaží islám prosadit v mainstreamové politice Turecka od nástupu své v islámu zakořeněné strany AK k moci v roce 2002.
Tento měsíc varoval svět, že Jeruzalém „patří“ Turecku s odvoláním na někdejší staletí trvající kontrolu Otomanské říše nad tímto městem, dokud nebyli v roce 1917 vyhnáni.
Tato diplomatická roztržka je posledním problémem v napjatých vztazích mezi Francií a Tureckem, kdy tito spojenci v NATO spolu nesouhlasí v řadě geopolitických záležitostí včetně občanských válek v Sýrii a v Libyi a konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem kvůli spornému Náhornímu Karabachu.
Francie rovněž straní s Řeckem a Kyprem v napětí s Tureckem kvůli vrtání příbřežních ložisek ropy a plynu ve východním Středomoří, čímž si vysloužila kritiku Ankary.
Kvůli stětí francouzského učitele Samuela Patyho 16. října u Paříže bylo obviněno sedm lidí včetně dvou studentů. Také mešita, která sdílela video s fatwou proti Patymu, byla zavřená.
Jeho vraha, 18letého Abdullakha Anzorova, policie krátce po tom útoku, který se odehrál u Patyho školy, zastřelila.
BERTRAND GUAY/AFP via Getty
25 Oct 2020