Free Porn
Neděle, 21 července, 2024
Home Nezařazené Fed odhalil své účty, evropské megabanky měly největší prospěch z nouzové pomoci

Fed odhalil své účty, evropské megabanky měly největší prospěch z nouzové pomoci

NEW YORK – Federální rezervní systém (Fed) minulou středu neochotně přiznal, jak ve svém tažení za záchranu finančního systému, postiženého krizí, rozdělil pomoc ve výši 3,3 biliónu USD.

Z údajů vyplývá, že pomoc byla mnohem více rozptýlena, než se původně předpokládalo. Dvě evropské megabanky – Deutsche Bank a Credit Suisse – měly největší užitek z nákupu cenných papírů, krytých hypotékami. Federální dolary rovněž plynuly i americkým společnostem, které nejsou hráči na finančním trhu, jako například firmám McDonald a Harley-Davidson, a to kvůli jejich nezajištěným krátkodobým půjčkám.

Opatření pro stimulaci úvěrů a udržení nákladů domácností na půjčky, iniciované v lednu 2009, vedlo státní centrální banku k nákupu hypotéčních dluhopisů za více než 1,1 biliónu USD. Dluhopisy držely Fannie Mae and Freddie Mac, dva hypotéční giganti – nyní vlastnění americkými plátci daní.

Deutsche Bank, německá úvěrová banka, prodala FEDu až do července hypotéční  cenné papíry za více než 290 miliard USD. Credit Suisse, švýcarská banka, prodala FEDu hypoteční papíry za více než 287 miliard USD.

Původně byla tato data tajná. Uvolněna byla až minulou středu kvůli  zákonu o dohledu na federální finanční regulaci, který nedávno vstoupil v platnost. FED, zuřivě podporovaný Obamovou vládou, bojoval během debaty o finanční reformě proti přání zákonodárců plně vše rozkrýt.

Program nákupu hypotéčních papírů se dostal pod zničující kritiku ekonomů a finančních expertů, kteří věří, že iniciativa FEDu zbytečně nafoukla trh s nemovitostmi a zabránila pročistění, které skoro všichni experti považovali za nezbytné pro plné ekonomické zotavení. Program ovšem naopak byl i vysoce oceňován, protože zabránil absolutnímu krachu, kdy by ceny hypoték raketově vzrostly, trh s nemovitostmi by se zhroutil, a vedlo by to k ještě vyššímu počtu exekucí.

Data, uvolněná minulou středu, ukazují, které firmy z Wall Streetu byly největšími příjemci programu výkupu hypoték. Skutečnost, že nejvíce profitovaly zahraniční banky, jistě podráždí zákonodárce.

FED asi signalizoval své úmysly na Wall Street dříve, než hypotéky nakoupil. Legendární peněžní manažer Bill Gross (nikoliv Stanislav – pozn. překl.), který spravuje více než 1,2 biliónu dolarů v Pacific Investment Management Co., totiž řekl minulý měsíc během televizního interview, že část jeho úspěchů v uplynulých 18 měsících tvořilo to, že nakupoval cenné papíry před FEDem, a pak je se ziskem prodal FEDu, což mu přineslo slušný výdělek. Gross řídí fond Total Return PIMCO s hodnotou 252,2 miliard USD.

Morgan Stanley prodal FEDu od ledna 2009 do července 2010 hypotéky za více než 205 miliard USD, zatím co jeho mnohem větší rival, Goldman Sachs, prodal jen za 159 miliard USD. Citigroup, podle aktiv třetí největší banka ve Státech, prodala FEDu hypotéky za skoro 185 miliard USD.  Merrill Lynch/Bank of America prodala asi za 174 miliard USD.

Není jasné, jak moc tyto společnosti profitovaly ze zapojení se do aktivit (nazývaných „být první na řadě“), které Grossovi dovolily tolik získat. Je ovšem jasné, že zisk vytvořily.

JPMorgan Chase, banka s druhými největšími aktivy, prodala Fedu hypoteční cenné papíry asi za 153 miliard USD.

Z programu profitovaly i jiné zahraniční banky, rozsáhle operující na Wall Streetu.

Tak třeba Barclays, britská banka, která převzala zkrachovanou investiční banku Lehman Brothers, prodala hypoteční papíry asi za 123 miliard USD. UBS, švýcarská finanční instituce, prodala asi za 94 miliard USD a francouzská banka BNP Paribas prodala asi za 67 miliard USD.

Převzato z Huffington Post a z Outsider media

Překlad: onlooker

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Globální průšvih se rozbíhá v České republice, Česko zveřejnilo data vyzrazující smrtonosnost COVID vakcín

Během časů pandemických lockdownů a krátce poté se ozývaly četné hlasy, že se naprosto přehlíží rizika a škody přinesené drakonickými proti-epidemickými opatřeními oproti jejich...

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
7
0
Would love your thoughts, please comment.x