Když se president Obama před chvílí chvástal, že: „Spojené státy jsou a zůstanou jedním z nepostradatelných národů světa…,“ s dodatkem, že „žádný další národ nemůže dělat to, co můžeme my,“ tak nás mohlo napadnout, že nadchází zase další štvaní do války …, je to dost už jisté. Jak hlásí AP, vypadá to, že nálety na Sýrii jsou na cestě, ale je v tom ještě veškerému chápání se vymykající přemet v US zahraniční politice: „Ve snaze vyhnout se vedlejším účinkům, jako je posílení syrské vlády, by Bílý dům mohl své úsilí vyváženě rozložit mezi nálety proti Islamistickému státu a nálety na cíle Assadova režimu.“ To jsou slova hodná Guinnesse v oboru komerčních výroků. Brilantní.
Zpravodajství shromážděné US vojenskými průzkumnými lety nad Sýrií by mohlo podpořit širokou bombardovací kampaň proti militantní skupině Islamistický stát, ale současní se i bývalí US činitelé různí v tom, zda by síla letectva skutečně významně degradovala to, co někteří nazývají „teroristickou armádou.“
„Leteckou sílu by bylo zapotřebí aplikovat jako bouři, nikoliv jako spršku,“ řekl Deptula, obnášelo by to „24 hodin denně po 7 dnů v týdnu aplikaci síly na kterýkoliv pohyb personálu ISIL.“
Tyto plány přináší další komplikaci, jakákoliv akce proti militantům Islamistického státu v Sýrii by rovněž působila tak, že by US postavila na stejnou stranu, jako je syrský president Bashar Assad, o jehož svržení Obamova administrativa už roky usiluje.
Takže nejdříve Írán a teď Sýrie jsou nejlepší kámoši Ameriky? No, tak to nemůžeme nechat…
US nespolupracují s Assadovou vládou nebo s ní nesdílejí zpravodajství, řekli mluvčí Pentagonu a Ministerstva zahraničí. Ale k US letům dochází ve východní Sýrii, daleko od většiny syrské protivzdušné obrany. A experti vyjádřili pochyby, že by se Sýrie pokoušela sestřelit americké letadlo, které by dláždilo cestu k možné bombardovací kampani proti nepřátelům Assada.
…
Ve snaze vyhnout se vedlejším účinkům, jako je posílení syrské vlády, by Bílý dům mohl své úsilí vyváženě rozložit mezi nálety proti Islamistickému státu a nálety na cíle Assadova režimu. Tahle možnost však pro presidenta dost postrádá na přitažlivosti kvůli vzniku závazku za stabilitu Sýrie, kterému se Obama zatím snažil vyhýbat.
* * *
Takže shrnuto:
Nejdříve omezené nálety na Irák (o které irácká vláda nepožádala), které teď vypadají, že se rozšíří na ‚24 hodin denně 7 dnů v týdnu kobercového bombardování‘ cílů ISIS v Sýrii (o něž US nežádají povolení nebo za ně odpuštění) a v zájmu „doktríny férovosti“ bude Amerika bombardovat i vojenské instalace al-Assada, aby udržela určitou ‚vyváženost‘ mezi umírněnými teroristy, extrémistickými teroristy (a národními armádami) a všechny ty teroristy vyděsila k posrání…
Je v tom ještě něco, co nám ušlo?
Mluvčí Bílého domu Josh Earnest se v pondělí pokoušel zmírnit pokřik, že akce proti Islamistickému státu by mohly posílit Assada tvrzením: „Nemáme zájem zkoušet pomoci Assadovu režimu.“ Uznal však, že „v tom je řada protichůdných tlaků.“
„Protichůdné tlaky“ opravdu. A všechny jsou humanitární.
Zdejší článek poukazující, že k určité zprostředkované spolupráci mezi US a Assadem proti ISIS už došlo:
Západ je nachystaný proti Islamistickému státu spojit síly s presidentem Assadem
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- Rozkol mezi krvelačnými politiky a vojáky ohledně invaze do Sýrie
- Sdílí Amerika své „hodnoty“ s teroristy? (Video)
- Obamova zahraniční politika, co “přeci nikdy nedělá nic stupidního,” zase zkrachovala, když se ‘nová’ irácká vládní formace rozpadla