Vypadá to, že ta ‚široká koalice‘, kterou president Obama tak sebevědomě jen přede dvěma dny popisoval, se rozpadá ještě rychleji než Irácká armáda. Nejdříve to byla Británie a Německo, kdo popřeli podporu pro nálety na Sýrii, a teď Turecko odmítá US vedené koalici povolit útoky na džihádisty v sousedním Iráku a Sýrii ze svých letišť, ani se nezúčastní bojových operací proti těmto militantům, řekl vládní činitel. US ministr zahraničí John Kerry tedy dnes ráno přiletěl do Ankary ‚budovat koalici‘, ale jak hlásí AFP, turečtí činitelé už dali svůj postoj jasně na srozuměnou: „Turecko se nezapojí do žádných ozbrojených operací, nýbrž se plně soustředí na humanitární operace.“ A jejich ‚výmluva‘: „Máme svázané ruce kvůli rukojmím,“ ale přichází to poté, co se nedávno začal Erdogan Obamovi vyhýbat.
US ministr zahraničí John Kerry v pátek přiletěl do Ankary k rozhovorům zaměřeným k budování koalice proti džihádistům Islamistického státu, k této návštěvě dochází poté, co Turecko řeklo, že nepovolí použití svých letišť k útokům na tyto extremisty.
Tento vrcholný US diplomat cestuje po Středním východě, aby sestavil koalici více než 40 zemí a má se sejít s tureckými vůdci včetně presidenta Recep Tayyip Erdogana k rozhovorům o opatřeních k porážce militantů v Iráku a Sýrii.
Turecko člen NATO a klíčovým spojenec Washingtonu v tomto regionu se zdráhá zúčastnit se bojových operací proti militantům Islamistického státu, nebo dovolit, aby US vedená koalice na džihádisty útočila z jeho území.
V předvečer této návštěvy řekl AFP turecký činitel: „Máme svázané ruce kvůli těm rukojmím.“
Tento činitel dodal, že Turecko se „nezúčastní žádné ozbrojené operace, ale soustředí se výlučně na humanitární operace.“
Militanti IS drží 49 tureckých rukojmí včetně diplomatů a dětí unesených v červnu z tureckého konzulátu v Mosulu.
Turecko je jedinou muslimskou zemí v koalici 10 zemí, které na summitu NATO v Newportu souhlasily s bojem proti ISIS.
Turecko by mohlo v jakékoliv US vedené operaci otevřít letiště Incirlik na jihu pro logistické a humanitární operace, říká tento činitel, který zdůraznil, že této základny nebude použito ke smrtícím náletům.
„Turecko se nezúčastní žádné bojové mise, ani dodávek zbraní,“ řekl.
* * *
To ale není zas takové překvapení vzhledem k tomu, jak se Erdogan vyhýbá Obamovi a v tomto rozhodnutí se odráží i někdejší odmítnutí této země dovolit v roce 2003 umístit v Turecku 60 000 US vojáků k invazi do Iráku ze severu, což tehdy mezi těmito spojenci zažehlo krizi.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- Turecký činitel: Křesťanství je už více kultura než náboženství
- Sýrie nad svým územím sestřelila tureckou stíhačku F-4 [naposledy aktualizováno 5.7 23:59]
- V Turecku zablokovali Youtube kvůli přípravě zinscenovaného syrského útoku