Free Porn
Úterý, 25 června, 2024
Home Nezařazené Mýty kolem deflace a video propaganda Evropské centrální banky

Mýty kolem deflace a video propaganda Evropské centrální banky

Spotřebitelé zastaví veškeré své nákupy v očekávání lepších cen. To má údajně způsobit totální zastavení ekonomiky a velkou hospodářskou krizi podobnou té ve 30. letech minulého století.

Tak by se dala ve stručnosti charakterizovat obava některých ekonomů.

Koupili jste si někdy mobilní telefon?

Proč si lidé kupují mobilní telefon, i když vědí, že další rok bude k dostání za polovinu ceny? To samé platí u počítačů. Elektronika však není výjimkou, je tu i další spotřební zboží. Před 4 lety jsem kupoval ledničku za 10 000 Lč, dnes se ta samá prodává za 7 000 Kč. Toto zboží bude pravděpodobně dále zlevňovat. Ale mladý pár těžko bude nákup nového spotřebiče odkládat jen kvůli tomu, že přijde krize a všechno bude levnější.

Deflace tak nevede k tomu, že se zastaví spotřeba. Spotřeba dále bude pokračovat, i když sklon k úsporám bude pravděpodobně vyšší.

S tím souvisí i další mýtus o škodlivosti vysokého sklonu k úsporám. Lidé místo aby utráceli, své peníze šetří, což  údajně dále ekonomiku oslabuje. Zatímco Američané si odkládali v minulém roce téměř 0 procent svých příjmů (někteří totiž žili na dluh a sklon k úsporám byl tedy záporný), Číňané si ze své malé mzdy odkládají více jak 40 procent příjmu. Přesto Číňané dlouhými kroky kráčí vpřed k vyspělým zemím, zatímco USA se stala největším světovým dlužníkem. A hádejte, od koho si půjčuje.

Mzdová psychologie

Další mýtus ohledně deflace se týká mezd. Mzdy se údajně mohou jenom zvyšovat a nikoliv snižovat. Navíc jsou zde odbory, které údajně nikdy nepřistoupí na snížení mezd.

Jak je možné, že celé 18-19. století docházelo k deflaci a snižování mezd, a přitom společnost stále bohatla společně se zvyšováním životní úrovně obyvatel? Toto období dalo vzniknout průmyslové revoluci i přesto, že se vyznačovalo trvající deflací (pokud se panovníci či zkorumpované vlády nerozhodli vydávat nekryté peníze).

Současná krize nám navíc ukazuje, že pohyb mezd směrem dolů je také velmi pružný. Nemálo průmyslových komplexů, které naplno zasáhla krize, byla nucena snížit plošně mzdy často o více jak 10 procent. A odbory, které značně pokřivují pracovní trh, s tím nic nenadělají.

Nebude se půjčovat

Dalším mýtem ohledně deflace je, že se přestane s půjčováním. Totéž můžeme však říct o inflaci, která nám znehodnocuje výnos. Lidé totiž žádají, aby jejich výnos byl v čase vyšší než inflace, a pokud se děje opak, dochází ke znehodnocování investice. V případě deflace by k žádnému znehodnocování nedošlo a úrok by byl určován pouze jako vyjádření míry rizikovosti + očekáváné deflace. Nic by se tak nezměnilo.

Je zajímavé, že za  posledních 50 let jsme se nedočetli o žádné krizi způsobené deflací (alespoň jsem o žádné neslyšel), zatímco nemálo zemí muselo zažít krutá období hyperinflace, která jsou velmi dobře zdokumentována.  Doufám, že se mi tímto článkem podařilo zbořit jeden mýtus, který je úspěšně živen desítky let a díky kterému nám centrální banky úspěšně znehodnocují naše peníze.

Arsen Lazarevič vyšlo na finmag.cz

Poznámka redakce: Strašidlo deflace je často používáno jako důvod pro existenci centrálního bankovnictví. Krásně to demonstruje následující oficiální propagandistické animované video Evropské centrální banky. Ti kdo si myslí, že žijeme v globálním kapitalismu, by si měli uvědomit, že klíčová světová komodita – peníze, jsou v rukách několika málo centrálních plánovačů, kteří stabilně udělují ekonomice šoky (protože centrální plánování není efektivně realizovatelné, i kdyby to mysleli upřímně).  Na těchto šokách pak parazitují zájmové skupiny napojené na centrální banku, protože z okruhu centrální banky mají lepší informace než zbytek ekonomiky o krocích banky. Centrální bankovnictví se potom stává nástroj pro masivní transfer hodnot (krádež) od celé společnosti k uzké skupině lidí napojené na centrální banku.

Pokud se budete dívat na následující video, mějte na paměti, že inflační příšera, před kterou tento film varuje je v podstatě sama centrální banka 🙂

Kam dál:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
42
0
Would love your thoughts, please comment.x