Islámská republika Pákistán od Twitteru požaduje, aby odstranil obrázky Mohammeda promítané na francouzské vládní budovy v poctě ke sťatému školnímu učiteli Samuelu Patymu, tvrdí žurnalista Andy Ngo.
Ngo vystavil video vzdávání pocty, které se promítalo v Montpellier a Toulouse, vyobrazující obálky ze satirického magazínu Charlie Hebdo, z nichž některé obsahovaly karikatury islámského proroka.
Patymu veřejně uřízl hlavu čečenský uprchlík, neboť vyučoval svobodu slova, přičemž ukazoval obrázky z tohoto magazínu, který byl sám v roce 2015 cílem radikálních islamistických teroristů.
„Zástupce pákistánské vlády se u Twitteru dožadoval, aby odstranil to video s karikaturami Charlie Hebdo promítanými ve francouzském městě, co jsem nedávno retweetnu,“ referoval Ngo na sociálních médiích.
„Rouhání vůči islámu je v Pákistánu ilegální a trestá se smrtí,“ dodal.
Ngo rovněž vystavil snímek obrazovky s tím, o čem řekl, že je to sejmuto z twitterového právního oznámení, které mu přišlo, aby potvrdilo, že „V zájmu transparentnosti vám píšeme, abychom vás informovali, že Twitter od Pákistánu obdržel požadavek týkající se vašeho twitterového účtu, který tvrdil, že následující obsah porušuje zákony Pákistánu.“
To následoval odkaz na urážlivý tweet zachycující obrázek jedné projekce kreseb z Charlie Hebdo a zprávu: „Policie stojí na stráži při promítání karikatur Charlie Hebdo s Mohammedem na radnici v Montpellier ve Francii jako projev úcty k učiteli dějepisu, kterému muslimský uprchlík uřízl hlavu. V roce 2015 džihádisté zabili v magazínu Charlie Hebdo 12 lidí.“
Twitter dodal, že „dosud“ ten tweet neodstranili s tvrzením, že „rozhodně věří v obhajobu a v respekt hlasu svých uživatelů,“ a že „je naší politikou uživatele upozornit, pokud dostaneme právní požadavek od zmocněného subjektu na odstranění obsahu z jejich účtů.“
Pákistán se pravidelně pokouší Twitteru na jeho platformě vnutit své zákony. Breitbart už referoval o podobném případu s Michelle Malkin, kterou platforma Twitteru varovala, že je kontaktovala pákistánská vláda kvůli jejímu údajnému porušení zákona šaría jejím příspěvkem. Malkin sdělila, že dotyčný příspěvek byly karikatury Mohammeda vystavené v roce 2015.
Tento technický mamut ale v současnosti zabředl do řádění jeho vlastní stranící cenzury točícího se zvláště kolem jeho rozhodnutí zablokovat New York Post proti používání jeho platformy, dokud neodstraní obsah, který vrhá negativní světlo na rodinu Bidenů.
PASCAL GUYOT/AFP via Getty Images
29 Oct 2020