ŘÍM – Papež František v sobotu poukázal, že Evropa opakuje chyby přednacistického Německa, když dovoluje, aby se uchytilo nové proti-imigrační národovectví.
V proslovu k socialistickému španělskému ministerskému předsedovi Pedro Sánchezovi papež František doporučil knihu „italského intelektuála z Komunistické strany“ s „velice evokativním názvem: Syndrom1933.“
Siegmund Ginzberg ve své knize v roce 2019 porovnával, co se dělo při vzestupu Adolfa Hitlera a nacistické strany v roce 1933 s Itálií roku 2019, kde hrozí, že se nové anti-imigrační národovectví a populismus stane dominantním politickým hnutím.
Tato kniha „zjevně koresponduje s Německem,“ řekl v sobotu papež. „S pádem Výmarské republiky se objevila celá směs možností, jak se z té krize dostat. A tak ideologie začala ukazovat, že tou cestou byl Národní socialismus a tak to šlo dál a dál a dospělo to k tomu, co známe jako drama, ve kterém se Evropa stala vlastí vynalezenou ideologií.“
„Kvůli sektářství ideologií ty ideologie vlast rozbily, nic nevybudovaly,“ pokračoval František. „Poučme se z historie. A ten člověk v oné knize velice delikátně provádí srovnání s tím, co se v Evropě teď děje. Říká: Buďte opatrní, abychom si to nezopakovali a nedostali se na podobnou cestu.“
„To stojí za přečtení,“ řekl.
„Je velice smutné, když se ideologie zmocní interpretace našeho národa, země a znetvoří pojetí naší vlasti,“ řekl s dodatkem: „Doufám, že se nám to nikdy nestane.“
Podle nejméně jednoho žurnalisty je interpretace Ginzbergovy knihy taková, že přímá analogie s Hitlerem týká vůdce italské strany Liga Mattea Salviniho.
Tato kniha předkládá „znepokojivé analogie se současnými dny v naší zemi, kdy vzestup vůdců Ligy severu je z celé řady důvodů zjevnou replikou stejných charakteristik s jeho tragickým předchůdcem,“ napsal v Il Fatto Sergio Caserta Quotidiano krátce po vydání této knihy.
„Zaměření, které je v těžišti politického poselství každého aspirujícího diktátora, spočívá v identifikaci ‚nepřítele‘,“ psal Caserta. „Pro nacisty to v té době byli Židé, ale také komunisté, nomádi a další, kdy to začalo s gayi,“ tvrdil, zatímco dnes „jsou to v podstatě migranti, kdo v Salviniho fantazii jsou příčinou zodpovídající za veškeré možné útrapy: terorismus, zločinnost, choroby, ale ještě podstatněji konkurenci ve všech možných právech: na práci, na domov, na zdravotní péči a na sociální pomoc.“
„Matteo Salvini ještě dnes zlo identifikuje více než se svými politickými odpůrci s levicí a se sociálními centry, s neziskovkami a dokonce i s Církví v osobě papeže a těch, kdo jsou oddáni obhajobě práv migrantů.“
Sobotní projev mimo protokol není prvním případem, kdy papež František srovnává současné populisty a hnutí za suverenitu v Evropě se vzestupem Hitlera k moci počátkem 30. let.
V interview v roce 2017 papež řekl, že „nejtypičtějším příkladem populismu v evropském smyslu je Německo roku 1933.“
Poté, co Hindenburg „v Německu zkusil podpořit hledání vlastní identity kvůli hledání nějakého vůdce, co mu vrátí identitu, tak mladík jménem Adolf Hitler řekl: ‚Já to můžu udělat. Já můžu‘,“ řekl František.
Rizikem takového populismu, řekl, je, že v dobách krizí mohou lidé začít myslet: „Hledejme spasitele, který nám vrátí naší identitu a braňme se zdmi, ostnatým drátem, čímkoliv, proti jiným lidem, kteří nás mohou o naši identitu oloupit.“
Také v roce 2018 srovnával František evropské populisty s Adolfem Hitlerem poukazem, že Druhou světovou válku způsobil populismus.
„Je důležité, aby se mladí lidé dověděli, jak se populismus zrodil,“ řekl papež. „Myslím Hitlera v minulém století, který slíbil rozvoj Německa. Měli by vědět, jak populismus začíná: zaséváním nenávisti. Nemůžete žít zaséváním nenávisti.“
Tato papežova slova přišla po zvolení první italské populistické vlády po desetiletích zformované koalicí mezi progresivními euroskeptiky z Hnutí 5 hvězd a pro-suverenistickou stranou Liga.
„Studujte svoji historii, to je způsob, jakým začínal Führer s rasovou čistotou,“ řekl. „My jsme teď naplno ve III světové válce bojované po kouskách a dokonce i náboženství se deformuje, aby se dalo lépe nenávidět.“
„Umožní-li se, aby nenávist rostla, vytvářelo se násilí a rozdělování, tak je to cestou ke zkáze a k sebevraždě,“ dodal papež.
Je třeba vyvinout zvýšené úsilí na učení mladých lidí historii První a Druhé světové války tak, aby „se neuchýlili ke stejným chybám a aby věděli, jak se populismus šíří,“ řekl.
A v roce 2019 se papež vrátil k tomu samému tématu, kdy nepřímo srovnával populistickou rétoriku Mattea Salviniho s Hitlerovou.
„Suverenismus“ – hnutí rozpoutané v Itálii Salvinim – odhaluje „směřování k izolaci,“ řekl papež. „Dělá mi to starosti, protože slyšíme projevy, které připomínají ty Hitlerovy v roce 1934. ‚My v první řadě. My…My…‘ To jsou děsivé myšlenky.“
„Suverenismus znamená být uzavřený,“ pokračoval papež. „Země by měla být suverénní, ale ne uzavřená. Suverenita se musí hájit ale vztahy s ostatními zeměmi a s Evropskou komunitou se musí také chránit a propagovat.“
„Suverenismus je přehánění, které vždy skončí špatně: ten vede k válce,“ řekl.
ANDREAS SOLARO/AFP via Getty Images
25 Oct 2020