Vážený pane senátore, Vážená paní senátorko,
píšu Vám ve věci návrhu vlády na vyslovení souhlasu se změnou Smlouvy o fungování EU, který byste měli opět projednávat na nadcházející schůzi zahajované 6. října. Připomínám, že na vašem posledním jednání jste projednávání odložili na přání ministra zahraničí (Karel Schwarzenberg – pozn. red.), který si nebyl jist dostatečnou podporou ke schválení.
Změna smlouvy má umožnit vytvoření nového záchranného fondu eurozóny, do něhož budou členové eurozóny povinni vložit finanční vklady a záruky. České republiky se tato záležitost dotýká, protože naše země nemá na rozdíl od Velké Británie a Dánska ve smlouvě výjimku ze zavedení eura. Jak je uvedeno v Závěrech Evropské rady přiložených k vládnímu návrhu, „Stát, který se stane členem eurozóny se v důsledku stane členem Evropského mechanismu se všemi právy a povinnostmi.“ (pozn. pod čarou č. 4 na str. 24 Přílohy II Závěrů Rady). Na Českou republiku by pak vyšel podíl 250 miliard korun. Podrobněji o tom píšu zde.
Měl jsem tu čest přednést své stanovisko 3. srpna tohoto roku Ústavně právnímu výboru a Stálé komisi Senátu pro Ústavu. Členové těchto výborů dostali k dispozici od představitelů Senátu dokument, který měl vyvracet naše varování před odsouhlasením změny Smlouvy.
Tento dokument ovšem naše obavy nevyvrací, nýbrž potvrzuje.
Říká se v něm např.:
Skutečnost, že „nějaká příští vláda bude vyzvána k proplacení záruk v objemu čtvrt bilionu korun“[jak tvrdí Mach] je nepravděpodobná (byť ji nelze zcela vyloučit).
…byť by k plnění z poskytnutého závazku dodat další hotovost dojít mohlo, je velmi nepravděpodobné, že by se tak stalo v plné výši, jak uvádí pan Mach.
Na námitku, že EU má právo rozhodnout o zavedení eura o nás bez nás na návrh Evropské komise, se píše:
Návrh na přijetí eura by …Komise pravděpodobně nikdy nepředložila.
Pokud jde o konečnou sumu, mí oponenti dokonce odhadují účet pro Českou republiku až na 350 miliard:
Konečný závazek České republiky pak bude činit cca 40 miliard korun splaceného kapitálu (1,33 % reálného hrubého domácího produktu) a povinnost v případě potřeby dodat dalších cca 310 miliard korun (10,34 % reálného hrubého domácího produktu).
Výše citované věty napsali zastánci změny Smlouvy, kteří měli za úkol vyvrátit mé obavy, že schválení změny Smlouvy o fungování EU bude znamenat vytvoření závazku pro Českou republiku v objemu čtvrt bilionu korun!
Prosím Vás proto, vážené senátorky a vážení senátoři, abyste hlasovali proti návrhu. Jinak bude muset příští vláda plnit závazky prosazované nyní panem premiérem Nečasem a panem ministrem Schwarzenbergem.
S úctou,
Ing. Petr Mach, Ph.D.
ekonom, předseda Strany svobodných občanů
Zítra zase jedná senát o návrhu vlády na připojení k Evropskému stabilizačnímu mechanizmu!
6. října 2011
8:00 – 10:00
Zvedněte hlas proti transferu 250 miliard korun na záchranu eurozóny!
Senát bude ve čtvrtek 6. října hlasovat o odloženém vládním návrhu na vyslovení souhlasu s Rozhodnutím EU o změně Smlouvy o fungování EU.
Pokud Parlament návrh schválí, bude se muset Česká republika po zavedení eura podílet na záchranném mechanismu a přispět na krachující státy eurozóny 250 miliard korun. Podrobnosti o tom zde.
Sejdeme se ve čtvrtek 6. října 2011 v 8 hodin (v době, kdy senátoři budou přicházet na jednání)
v Praze na Klárově (u stanice metra Malostranská, v parku u památníku) nedaleko sídla Senátu.
Petr Mach
předseda Svobodných
leták zde vyšlo na www.svobodni.cz
Co s tím můžete dělat pokud nejste senátor a nemůžete na demonstraci?
- Napište svému senátorovi email.
- Zavolejte svému senátorovi a nenechte se odbýt sekretářkou
Akce na Facebooku zde