Čtvrtek, 23 května, 2024
Home Nezařazené Proč Číňané zbožňují „Putina Velikého“?

Proč Číňané zbožňují „Putina Velikého“?

Jak píše Jeremy Page ve Wall Street Journal, v sekci doporučených knih pekingského knihkupectví Wangfujing nemá personál vůbec žádné pochybnosti o tom, o kterého zahraničního vůdce se zákazníci nejvíce zajímají: je to president Putin, čili „Putin Veliký“, jako ho někteří Číňané nazývají.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Po knihách o panu Putinovi se po vypuknutí Ukrajinské krize z regálů jen zaprášilo a daleko v prodejích předbíhá další světové vůdce. Jedna z knih „Putinova biografie: Byl zrozen pro Rusko,“ se v září dostala do seznamu 10 faktografických bestsellerů novin Beijing News.

Fascinace Číňanů panem Putinem je více než jen literární, znamená i posuv ve světovém řádu po Studené válce a v čínské politice. Po desítkách let vzájemného podezírání – a jednoho krátkého pohraničního konfliktu – se Peking s Moskvou sblížili spolu s tím, jak souběžně zpochybnili US vedenou bezpečnostní architekturu, která to tu vedla od kolapsu Sovětského svazu, říkají diplomaté a analytici.

Tito bývalí rivalové o vůdcovství Komunistického světa se také čím dál více dělí o značku proti-Západního nacionalismu, který by mohl představovat barvu, ve které vidí president Xi Jinpig vybarvené protesty v Hong Kongu. Peking obviňuje Západní vlády z podněcování tamních nepokojů zrovna tak, jako pan Putin obviňoval Západ z propuknutí prodemokratických protestů loni v Kyjevě.

I Rusko začalo Hong Kongské protesty líčit jako US inspirované. Ruské státem kontrolované televizní kanály tento týden tvrdily, že vůdcům protestů v Hong Kongu se dostalo výcviku v Americe.

Podpora Putina je v Číně nesmírně rozšířená…

Pew Research Center říká, že Čína je jednou z několika zemí, kde podpora veřejnosti od vypuknutí konfrontace mezi Moskvou a Západem kvůli Ukrajině vzrostla – když v červenci byly na 66% oproti 47% o rok dříve.

Průzkum od on-line tiskové služby In Touch Today vedené China’s Tencent Holdings Ltd. stanovil po ruské anexi Krymu v březnu rating souhlasu s panem Putinem na 92%.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

„Putin a Xi Jinping jsou dost podobní,“ říká Yu Bin, expert na čínsko-ruské vztahy na Wittenberg University v Ohiu. Ti vůdci jsou ze stejné generace, oběma je jim 61 – oba chtějí znovu své země ustanovit jako světové mocnosti a zpochybňovat Západní dominanci po období vnímaném jako národní pokoření.

„Putin je osobně působivý i jako člověk, nejen jako vůdce. Čínský lid ho vnímá jako atraktivního. Hájí ruské zájmy,“ říká Zhao Huasheng, expert na čínsko-ruské vztahy na šanghajské Fudan University. „Rusko a Čína se mohou jeden od druhého hodně naučit.“

Zčásti je to reálpolitika. Rusko potřebuje čínský trh a kapitál, zvláště když na ně doléhají Západní sankce kvůli Ukrajině, říká tento analytik, zatímco Peking v Moskvě vidí zdroj diplomatické podpory a životně důležitých energetických zdrojů.

Tyto země v květnu uzavřely dlouho očekávanou dohodu o ruských dodávkách plynu za $400 miliard na 30 let. Ukuli spolu dohody o postavení železničního mostu přes společnou hranici a nezamrzajícího přístavu na Ruském dálném východě. Rovněž odhalili plány na rozestavění pozemních stanic vzájemně na svých územích pro své satelitní globální poziční navigační systémy.

To nové sdružování rovněž táhne soulad mezi panem Putinem a panem Xi, jehož vůdcovství čím dál více připomíná jeho ruský protějšek, charismatického nacionalistického autoritáře.

O ruském presidentovi už napsali různí čínští autoři rozsáhlé bestsellery:

28 letý autor jiné biografie, která letos vyšla, „Putinova železná pěst“ Liu Xiaohu, říká, že mnozí mladí Číňané se cítí být frustrováni tím, v čem vidí selhání své vlády během nedávných zahraničních provokací, jako bylo US bombardování čínské ambasády v Bělehradě v roce 1999.

„Není to tím, že by snad Čínský lid instinktivně chtěl nebo potřeboval silného vůdce: Je to tak, že zrovna v těchto časech takového potřebuje země,“ říká.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Zheng Wenyang, 30 letý autor knihy „Byl zrozen pro Rusko,“ říká, že této biografie, která vyšla v roce 2012, se rozprodalo daleko více výtisků než jeho předchozích prací o Baracku Obamovi, Margaret Thatcher a Nelsonovi Mandelovi.

Říká, že popularitu pana Putina, i když nafouknutou zářnými reportážemi o něm v čínských státních médiích, živí hluboce zakořeněné přesvědčení v čínské společnosti: „Když bude vůdce slabý a dovoluje, aby ho šikanovali, tak ho lidé respektovat nebudou.“

Ruské protiúdery proti vládám se Západem v zádech v Gruzii v roce 2008 a později na Ukrajině jim v Číně vynesly popularitu. Někteří říkají, že Peking by si z těchto zkušeností měl vzít poučení ve svých půtkách o kontrolu Východočínského a Jihočínského moře s US, Japonskem, Filipínami a Vietnamem.

„Putin je odvážný a rozhodný vůdce velmoci, který je dobrý v dosahování vítězství v nebezpečných situacích,“ řekl generálmajor Wang Haiyun, bývalý vojenský atašé v Moskvě, v interview s čínskou webovou stránkou novin Global Times.

„To jsou chvályhodné charakteristiky, z nichž stojí za to si vzít poučení. Rusko bývalo velkou světovou velmocí po staletí a supervelmocí v bi-polárním světě: Má ve hraní velmocenských her daleko větší dovednosti.“

Nakonec ale ne všichni nad touto nově se objevivší spřízněností mezi těmito dvěma národy jásají…

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Někteří čínští experti namítají, že tím Číně hrozí poškození jejich vztahů s US a s Evropskou unií, pořád ještě jejími největšími obchodními partnery. A ani zájmy Moskvy a Pekingu nejsou vždy v souladu.

Nové napětí by mohlo vzniknout kvůli rostoucímu čínskému vlivu ve středoasijských zemích, které kdysi bývaly součástí Sovětského svazu, a kvůli ruským prodejům zbraní do Indie a Vietnamu, tedy k sousedům Číny, s nimiž má pohraniční spory.

Někteří analytici ještě říkají, že když Peking zůstal stát stranou u Ukrajiny, tak zajistil, že Moskva zůstane neutrální u čínských žhnoucích teritoriálních půtek v Asii. A v tomto okamžiku mají obě strany zájem hrát i na přednosti jejich modelů vlády.

Více se (anglicky) dočtete zde…

*  *  *
Na závěr – pokud byste byli izolovaní od světa, tak by se vám vedlo daleko hůře, kdybyste neměli Čínu za kamaráda… a jak Moskva, tak Washington to příliš dobře ví.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
15
0
Would love your thoughts, please comment.x