Sobota, 13 dubna, 2024
Home EKONOMIKA Proč se Spojené státy pokouší zrušit Huawei?

Proč se Spojené státy pokouší zrušit Huawei?

Dlouho bylo mezi členy pravice řádným článkem jejich víry, že svobodný tok zboží mezi zeměmi není vynikající jen proto, že rozšiřuje globální dělbu práce. Obchod má své přínosy i pro světový mír. Otevřený trh je nejméně nákladnou a nejmírotvornější zahraniční politikou, jakou kdy lidstvo stvořilo.

Přeložíme-li to, když je země otevřená mnoha jiným, tak lidé nezískávají jen ekonomicky. Jsou o trochu i bezpečnější. Ač nic v životě není jisté, tak otevřenost zahraniční produkci snižuje pravděpodobnost, že cizinci do země vpadnou. Proč zabíjet své zákazníky? Otevřené trhy dávají jiným zemím zakořeněné zájmy na zdraví takové země, která je otevřená.

Což nás přivádí k Číně a k divným ekonomickým třenicím, jichž jsme svědky mezi centro-pravicovými. Ač konzervativci a Republikáni správně lamentovali nad čínskými kolektivistickými politikami 20. století, které vedly ke zbídačení, hladovění a vraždám desítek milionů lidí, tak dnešní konzervativci jsou čím dále paranoidnější, pronásledovaní kolektivistickou minulostí této země. Čína je v moderní době čím dál bohatší a dobře živená kvůli daleko vyšší ekonomické svobodě. Co je ještě lepší, jejich ekonomická svoboda se materializovala do čím dál většího vzestupu příjmů amerických pracovníků kvůli horečné čínské poptávce. Čínská komunistická strana sice pořád v Číně vládne, ale země naštěstí už není v politickém slova smyslu komunistickou.

V důsledku toho jsou Američané i realisticky bezpečnější. Proč by Číňané chtěli do této země – Spojených států – vpadnout nebo ji oslabit, když byla tolik nápomocna při vyhrabání se ze zoufalé chudoby?

Ale zrovna tak, proč by USA chtěly ekonomicky oslabovat nebo neutralizovat Čínu? Dělat to by bylo sebepoškozující. Apple je nejcennější společností světa. Ta sídlí v USA. 20% prodejů iPhonů probíhá v Číně. Ekonomické zdraví Číny je velice zakořeněné v ekonomickém zdraví USA a stejně je to i obráceně. Svět je daleko mírovějším místem, v důsledku čehož tyto dvě největší ekonomiky světa bohatnou. Chápete?

Což nás všechno přivádí k Huawei, k čínskému telekomunikačnímu gigantu tak dobrému v tom, co dělá, že jeho produkty lze nalézt ve 270 mezích celého světa. Z důvodů, které je těžké pojmout, konzervativci a Republikáni zjevně chtějí Huawei dostat z businessu. V nedávném konzervativním úvodníku naznačovali, že jsou to „dobré zprávy“, že „Berlín bude brzy řešit bezpečnostní rizika představovaná tímto čínským telekomunikačním gigantem.“ Tímto „gigantem“ byl Huawei.

Úvodník se uchýlil k citaci náměstka ministra zahraničí USA pro ekonomické záležitosti Keitha Krache, jak je potěšen německými plány na „útlum Huawei jako dodavatele 5G v Německu.“ Podle Krachových slov: „Vidíme, že v Německu se věci hýbou správným směrem. V Huawei opravdu není žádná budoucnost.“ Je zklamáním, že konzervativci, kteří normálně ohrnují nosy nad vládními plány s komerčními dopady, jásají nad pokusem Trumpovy administrativy dělat právě to.

Ospravedlňují činy, které jsou v rozporu s jejich historickým pro-obchodním viděním světa pod záminkou, že Huawei má vazby na Lidovou osvobozeneckou armádu spolu se snadno špatně pochopitelnými vazbami čínských společností, které nejsou nezávislé na Čínské komunistické straně. Takové zdůvodnění ale není příliš přesvědčivé. Zamyslete se nad tím.

Co se týče amerických společností, ty jsou těžko nezávislé na jejich vlastní politické třídě. Pokud o tom čtenáři pochybují, měli by se zamyslet, co by se stalo, kdyby se ředitel Applu Tim Cook dostal v nějaké větší či menší záležitosti do sporu s prezidentem Trumpem. Co Boeing? Dostal by se někdy na nesprávnou stranu americké politiky o tom, jak cenná je pro tohoto výrobce letadel Ex-Im Bank? Co banky a investiční banky, které byly zachráněny TARP a dalšími intervencemi proti zdravému rozumu v roce 2008? Apologeti toho, co se dělalo Huawei budou tvrdit, že je držená komunistickými politiky, ale Republikáni neustále tvrdí, že Demokratická strana je čím dál více vedená socialisty, přičemž Demokraté tvrdí, že Republikáni jsou xenofobové a rasisté. Když je to tak, měla by tedy Čína odříznout americké společnosti od svých trhů?

Za druhé nelze dostatečně opět zdůraznit, že Čína už není komunistická. Důkazem podporujícím předchozí tvrzení je to, jakým brilantním tvůrcem technologií Huawei je. Ti trochu poučení z 20. století vědí, že v zemích, které jsou opravdu komunistické, nejsou dynamické společnosti, co by stály za řeč.

A proč i poté konzervativci zrovna teď zaujímají postoj, kdy se štítí 5G technologií od Huawei. Bohužel ale, když teď americká ekonomika lapá po dechu kvůli panickým politikům na levici i pravici, žádná politická strana nebude dost moudrá, aby jí došlo, že odmítají technologii, která bude-li žít, tak umožní, vytvoření nových úžasných amerických společností, které zaměstnají miliony Američanů a které zlepší americkou životní úroveň způsobem, který je dnes těžké předjímat. Huawei má ty nejlepší 5G technolog, tak pro ni odstraňme politické bariéry. Tečka.

K čemuž někteří řeknou, že nejsou žádné důkazy, že Huawei má lepší technologii. Ok, ale jestli je technologie Huawei značně nadsazovaná, tak proč je kolem Huawei takový poprask? Jsou to dost zřetelné signály, že tato technologie není jen nejlepší, ale také, že tato čínská korporace má daleko od toho, aby ji kontroloval čínský stát, jak by politici a znalci chtěli, abychom věřili. Víme to, protože konzervativci měli dlouho správný postřeh, že značně dotovaný a zpolitizovaný podnik dotacemi a politizací slábne, právě proto, že je oslepuje vůči skutečným tržním signálům, které táhnou pokrok.

Krátce vedení trhu Huawei mj. v 5G je spolehlivý příznak, že je značně nezávislá na vždy k zaostalosti vedoucích politicích. Dobře. Tak přestaňme s válkou proti Huawei, aby mohla uspokojit potřeby amerických korporací a podnikatelů, a když to bude dělat, zlepší to, co už je světovou nejdynamičtější ekonomikou.

Opravdu jak konzervativce anebo Republikány napadlo, že se více zlepšíme, když naši politici oslabí naše konkurenty? A jelikož je národní bezpečnost běžně zneužívána jako záminka pro rodící se protekcionismus, jak je vůbec napadlo, že nás to učiní ve smyslu zahraniční politiky bezpečnějšími?

Přetištěno z RealClearMarkets

John Tamny 

– October 7, 2020

Zdroj: https://www.aier.org/article/why-is-the-united-states-trying-to-shut-down-huawei/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

BIS nasadí k monitorování globálních bankovních transakcí AI, prý kvůli „praní peněz“

Spolu s tím, jak MMF momentálně rozbíhá zavádění svého nového systému globální CBDC (digitální měny centrální banky) zvané UMU (též známé jako Unicoin),...

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu

Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy. Data OECD za první čtvrtletí 2023...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x