Saúdská Arábie chce použít nízkých cen ropy k nátlaku na Rusko, aby změnilo svůj postoj k Sýrii a znepřátelit ho s Íránem, i aby vytlačila z trhu US břidlicový plyn, řekl RT výjezdní korespondent Asia Times Pepe Escobar.
RT: Ruská ekonomika je určitě tím padáním cen ropy zasažena. Ale co další producenti ropy jako třeba státy OPEC?
Pepe Escobar: Postižena je tím spousta lidí. Existuje více méně tak asi 20 zemí, které potřebují ropu přinejmenším pro 50 procent svého rozpočtu. Mezi těmito národy se nachází převážně směsice afrických zemí a zemí z Perského zálivu, k nimž patří i Saúdská Arábie a Irák, a také Venezuela a Ekvádor. Je to tedy velice komplikované, nepostihuje to jen Rusko…
RT: Saúdská Arábie je jedním z členů OPEC, a tak by se přeci předpokládalo, že bude ve své politice cen ropy spolupracovat s dalšími členy. Proč tedy jedná takhle?
PE: OPEC není žádnou na morálce založenou organizací. Existuje spousta spekulací o tom, co to vlastně Saúdská Arábie dělá. Ta strategie ve skutečnosti už teď pokulhává – oni chtějí nižší ceny ropy kvůli nátlaku na Rusko kvůli Sýrii, aby změnilo svůj postoj vůči Damašku, a také více méně tou cenou chtějí vyhnat z US trhu břidlicový plyn, a také tlačit na Írán kvůli tomu, že to, co se děje na Středním východě, je ten proslulý saúdsko-íránský antagonismus. To ale dlouhodobě nebude fungovat, protože i sama Saúdská Arábie se dostane do potíží, jestli se barel ropy dostane podle projekcí v prvním kvartále 2015 mezi $70 a $80, když teď je kolem $86-87. Tak to budou v potížích i oni, a jejich strategie jim dlouhodobě vybuchne do tváře.
AFP Photo / Marwan Naamani
RT: Takže jak dlouho budou tyhle významné ropu vyvážející země postupovat podle této strategie? Kdy začnou myslet na své vlastní ekonomické zájmy?
PE: Když se podíváme na body zvratu, kdy u většiny těchto zemí dojde z hlediska jejich státního rozpočtu ke ztrátě rentability – kolik tedy potřebují, aby stál barel ropy, aby si mohli dovolit víceméně svoje běžné výdaje? Podíváme-li se na poslední tabulku – která vychází z porovnání indexů z Economist, Wall Street Journal, Bloomberg a Reuters – tak Venezuela a Ekvádor potřebují ropu na $120 za barel, a ty budou v těžkých potížích. Irák ji např. potřebuje kolem $106-116, a ti jsou tedy v potížích. U Íránu je ten problém, že u něj nemáme zrovna přesná čísla. Podle těchto ukazatelů bude Írán potřebovat barel ropy mezi $130 až $140. To je ale příliš velké číslo, protože ropa tvoří méně než 20 procent výnosů Íránu, takže pro ně není kritický. Pro ně je daleko důležitější plyn. Z hlediska Ruska víme, že Rusko by tím postiženo být mohlo, protože pro ruský státní rozpočet 2015 je kalkulovaná cena kolem $100 za barel. Takže když ji budeme mít příští rok podle doposud nejlepších projekcí mezi $70 a $80 a možná během několika příštích let spadne i dolů k $65-70, bude to všechny tyhle země bolet. Trh je však velice turbulentní. O rok později se můžeme bavit o úplně jiné situaci, pokud dojde k větší poptávce, zvláště z Číny, z US a z Evropy, za předpokladu, že by v Evropě došlo k nějaké ekonomické přestavbě. Takže tohle by se mohlo změnit, pokud ne už během dnů a týdnů, tak potom nanejvýš roků, ale určitě velice rychle.
RT: Proč státy OPEC neomezují objemy produkce, jako to dělají normálně, když padají ceny?
PE: V tomto okamžiku mezi členy OPEC probíhá spousta zákulisních konzultací. Dříve nebo později můžeme očekávat méně ropy na trhu, takže i ceny půjdou nahoru. Zvláště, řekl bych z Venezuely, Ekvádoru… Íránu – ty potřebují tyto výnosy, takže v tomto okamžiku tím začínají zaplavovat trh. Ti mají zjevně v Asii velice dobré zákazníky, jako je Čína, i když to od nich teď kupují méně, tak stejně nakupují íránskou ropu. Musíme se na to ve skutečnosti podívat i z hlediska US, protože US nechtějí hodně nízké ceny ropy, protože ty by z trhu vytlačily jejich průzkum břidlicových plynů. Nastane tedy spousta protitahů, jak od hráčů z OPEC, tak i od těch mimo OPEC.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: rt.com/op-edge
Čtěte také:
- Proč se ropa propadá: Další část „tajné dohody“ mezi US a Saúdskou Arábií
- Čeká nás období dražší ropy i benzínu?
- Můžou USA ekonomicky poškodit Rusko prodejem státních zásob ropy?
- Kde si ISIS vydělává svoje peníze