Pátek, 19 dubna, 2024
Home EKONOMIKA Správa malých podničků je teď větší než Walmart

Správa malých podničků je teď větší než Walmart

Jak už jste asi slyšeli, v pátek rozpoutala americká vláda obrovité tsunami záplavy penězi, když uvolnila 2 biliony dolarů na stimuly, aby pomohly během pandemie Covid posílit ekonomiku.

Dejme si ta čísla do kontextu:

  • 2 miliony $ je více než náklady na více než 18 let válek v Afghánistánu a Iráku.
  • Je to skoro TROJNÁSOBEK velikosti výkupu z dluhů v roce 2008.
  • Překračuje to VEŠKEROU daň z příjmů vybranou od korporací a fyzických osob finančákem za uplynulý rok

Jasně žijeme v bezprecedentních časech, a i tento výkup z dluhů je úplně stejně bezprecedentní.

Mezi těmi mnoha ustanoveními o výkupu z dluhů (která zabírají více než OSM SET stránek!) je ohromujících 350 miliard $ pro Správu malých podniků.

Ta Správa malých podniků SBA je běžným maličkým federálním orgánem. Ale tohle financování překračuje rozpočet Armády a Námořnictva DOHROMADY. Je to osminásobek rozpočtu Námořní pěchoty Spojených států. Je to více než celá tržní kapitalizace Walmartu.

Abyste si o tom udělali představu. SBA se právě stala jednou z největších organizací světa.

Teď v normálních časech je posláním SBA pomáhat startupům a malým podnikům, aby dostaly bankovní půjčky; když je obvykle pro startupy dost těžké půjčit si peníze od bank, protože takovéto podniky jsou příliš rizikové a banky jim půjčovat nechtějí.

Rolí SBA je tudíž poskytnout jim záruky za takové půjčky. V podstatě bankám říkají, že když ty podniky padnou a půjčky splácet nebudou, tak federální vláda (tj. američtí daňoví poplatníci) něco z toho doplatí.

To garance neučiní půjčky malým podnikům pro banky bezrizikovými – pořád tam budou věci, které se mohou zvrhnout. Ale tato garance pomáhá takové riziko redukovat.

Ale typicky, aby vlastníci podniku dostali garance od SBA, tak musí vládě poskytnout své vlastní ‚osobní garance‘. Jinými slovy, pokud vlastník podniku zbankrotuje, může vláda zabavit jejich majetek, aby pokryla ztráty z půjčky.

Takovým způsobem půjčky SBA normálně fungují. Ale tyhle časy normální nejsou.

Podle nové legislativy o výkupu z dluhů „se nebudou vyžadovat žádné osobní záruky,“ a vláda „nebude mít žádný nárok vůči žádné fyzické osobě, co je akcionářem, členem nebo partnerem takové společnosti, když je v platební neschopnosti.“

Jinými slovy, tato legislativa naznačuje, že uvedené půjčky by se nemusely splatit.

Navíc se v tomto zákoně uvádí, že „k pokrytí této půjčky se nebude vyžadovat žádné složení záruk.“

Takže, abyste se pro to kvalifikovali, nebudete potřebovat ani žádný majetek. Ve skutečnosti, abyste se kvalifikovali, nepotřebujete skoro nic, kromě pulsu.

Podle této legislativy „jakákoliv podnikatelská společnost, nezisková organizace, organizace veteránů nebo kmenové sdružení bude způsobilé k obdržení takové půjčky,“ pokud má méně než 500 zaměstnanců.

Ve skutečnosti je jediným skutečným požadavkem, který máte, dále platit své zaměstnance. V tom je celý smysl té legislativy – zákonodárci chtějí poskytnout peníze tak, aby malé podniky mohly dále své pracovníky platit.

Maximální výška takové půjčky se rovná vašim nákladům na výplaty za posledních 12 měsíců vynásobená 2,5.

Náklady na výplaty zahrnují platy, mzdy a platby vyplácené zaměstnancům a najatým lidem na volné noze, včetně vás, až do 100 000 $ na každého. K tomu patří i platby zdravotního pojištění, penzijní spoření, státní/místní daně a platby nemocenského, rodičovského nebo očkování.

Náklady na výplaty NEZAHRNUJÍ zadržení federálních odvodů nebo daně při nezaměstnanosti nebo kompenzace pro zaměstnance mimo Spojené státy.

Tak, když máte za uplynulý rok řekněme 400 000 $ kvalifikovaných nákladů na výplaty, můžete dostat maximální půjčku 1 milion $.

A maximální úroková sazba je podle té této legislativy jen 4%.

Teď jsem si jist, že těchto půjček využije spousta lidí tak, jak jsou zamýšleny, aby zůstali v podnikání a mohli platit zaměstnance atd. A nakonec se zachovají poctivě – splatí půjčky i s úroky.

Buďme si ale upřímní. Spousta lidí toho naprosto zneužije. Půjčí si tolika peněz, kolik jen mohou, aniž by měli vůbec v úmyslu splatit byť jedinou penny.

To znamená, že bude sousta ztrátových půjček.

Pamatujte, že tyto půjčky poskytnou banky za pomoci peněz svých střadatelů. To jsou VAŠE peníze.

A i s těmi to zárukami SBA existují ještě věci, které se mohou zvrhnout. Pokud budou pochybení v papírovém vyřízení, pokud nebudou půjčky poskytnuty předepsaným způsobem, takže se podnik ve skutečnosti třeba kvalifikovat nebude, tak banky stejně mohou utrpět ztráty.

Také daňoví poplatníci určitě utrpí velké ztráty.

Ale přes tato rizika legislativa výslovně bankám říká, že tyto „kryté půjčky musí dostat rizikovou váhu nula procent.“

Přeloženo: banky by měly s těmito půjčkami malým podnikům počítat jako s ‚bezrizikovými‘, i když je značná šance, že spousta lidí to splácet nebude.

V legislativě se rovněž praví, že od bank „se nebude vyžadovat, aby dodržovaly“ účetní předpisy, které vyžadují dát do registru dlužníků, když se ta půjčky nevyvine dobře.

Vláda tudíž v podstatě bankám říká, aby poskytly půjčky všem bez jakékoliv osobní záruky, bez nároku na exekuci nebo složení záruky a tyto půjčky ve svém účetnictví vést jako bezrizikové. A i když ty půjčky krachnou, tak o nich dále referovat jako o bezrizikových.

Co by z toho mohlo dopadnout špatně?

Je jasně dobrý čas být dlužníkem. Je tu jedna věc, o které jsme se poučili z výkupů z dluhů – vždy se pečuje o lidi v dluzích a pomáhá se lidem, aby se zadlužili více.

To je ale více znepokojivé pro střadatele.

I s garancemi SBA je jasné, že banky jsou ve větším ohrožení, než si samy připouští.

By Simon Black – March 30, 2020

via Sovereign Man

Zdroj: https://www.thedailybell.com/all-articles/news-analysis/the-small-business-administration-is-now-bigger-than-walmart/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

BIS nasadí k monitorování globálních bankovních transakcí AI, prý kvůli „praní peněz“

Spolu s tím, jak MMF momentálně rozbíhá zavádění svého nového systému globální CBDC (digitální měny centrální banky) zvané UMU (též známé jako Unicoin),...

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu

Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy. Data OECD za první čtvrtletí 2023...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x