Čtvrtek, 1 prosince, 2022
Home Nezařazené Vkladatelé na Kypru přijdou až o 80 procent kapitálu!

Vkladatelé na Kypru přijdou až o 80 procent kapitálu!

Škrty z vkladů bonitních klientů kyperské banky Laiki dosáhnou až 80%, dle slov kyperského ministra Michalise Sarrise.

Banka Leiki přestane zanedlouho existovat. Na základě dohody mezi kyperskou vládou a Troikou (EU, MMF, ECB) se rozdělí na dobrou a špatnou.

Tu dobrou část probere Bank of Cyprus a špatná zanikne. Její klienti, jejichž vklad je vyšší než 100 tisíc eur budou zdanění.

A podle ministra financí Kypru budou škrty vkladů nad 100 tisíc eur až 80%. Ministr Sarris to měl uvést v rozhovoru pro televizi Rik.

“Zcela reálně, velmi málo peněz bude vráceno,” potvrdil Sarris. “Pro ty, kteří tam měli přes 100 tisíc eur, to bude pořádná rána,” doplnil.

Kyperský kabinet rozhodl, že banky zůstanou zavřené až do čtvrtka 28. března. Důvodem jsou obavy z hromadného výběru vkladů.

Zoufalí obyvatelé ostrova jsou tak stále odkázáni na výběr peněz z bankomatů, přičemž Bank of Cyprus i Laiki omezily výšku výběru na 100 eur denně.

Mnohé obchody a podniky na Kypru však nepřijímají platební karty a požadují pouze hotovost, což obyvatelům ještě více komplikuje tuto těžkou situaci.

Výsledek je přinejmenším pro Evropu dost děsivý, protože vzpomeňte si, že primárním politickým účelem zničení kyperského finančního systému bylo jednoduše potrestat a pokořit ruské miliardářské oligarchy, kteří drželi desítky miliard „nepojištěných“ vkladů u dvou největších bank tohoto ostrovního národa.

Ukázalo se, že ti samí oligarchové možná využili tu týdenní proluku totálního chaosu v bankovním systému k transferu spousty hotovosti, kterou měli uloženou u dvou hlavních kyperských bank během procesu, kterým činí z celého toho trestného úderu kolapsu kyperského finančního systému naprostou parodii.

Pokud se na místě zavede řádně kapitálová kontrola, tak je to konec tohoto monetárního systému, jak ho známe – přinejmenším pravděpodobnost jejího zavedení na Kypru během tohoto. Pak bude euro na Kypru mít okamžitě významně nižší hodnotu než euro v Německu nebo třeba i v Řecku. Nebo řekneme-li to méně ekonomicky, ale výrazně výhružněji, představte si tohle: existuje jedno dost fundamentální pravidlo v ekonomické politice, národní státy si musí vybrat z následujícího, ale nemohou mít všechno najednou: z nezávislé monetární politiky (jinými slovy stanovovat svoji vlastní úrokovou sazbu), z pevné úrokové sazby a z volného pohybu kapitálu. Ekonomové to nazývají „nemožná trinity“ čili trilema, protože nikdy nemůžete mít všechny tři v jednom okamžiku. Pokud Kypr opustí volný pohyb kapitálu, je příštím logickým krokem mít i svou vlastní nezávislou monetární politiku, jinými slovy opustit jednotnou měnu.

Zdroj: greece.greekreporter.com překlad ac24.cz

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Kdo vraždí krypto-milionáře?

Jsou nejdůležitější pionýři průmyslu krypto-měn něčím cílem? Právě jsme se dověděli, že zemřel 53letý miliardář krypto-měn jménem Vyacheslav Taran a je to...

2 miliony migrantů se přes noc stanou občany, Německo znásobuje úsilí o velkou výměnu obyvatel

Nový německý zákon o občanství radikálně Německo transformuje na generace. Německo se blíží k úplnému přetvoření zákonů o občanství a...

Holandská vláda sedlákům zruší 3 000 farem, aby vyhověla Zeleným předpisům EU

Tato vláda vyčlenila 24,3 miliardy € na kompenzace podnikům za jejich plánované vyvlastnění a zrušení provozu tohoto soukromého vlastnictví.

Bidenův gender-fluidní šéf jaderného úřadu obviněn z trestného činu krádeže

Vedoucí činitel Ministerstva energetiky vedoucí jaderný úřad byl obviněn z trestného činu krádeže, neboť na letišti v Minneapolis v září ukradl zavazadlo a krátce nato...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
6
0
Would love your thoughts, please comment.x