Pondělí, 20 května, 2024
Home NWO Cenzura a informační manipulace Vláda, koronavirus a libertariánství

Vláda, koronavirus a libertariánství

Někteří lidé využívají koronavirové krize, aby tvrdili, že libertariánství je neadekvátní přístup k veřejné správě.

Jelikož jsou celkové výdaje na veřejnou správu na nejvyšší úrovni všech dob a jelikož i levicoví ověřovatelé faktů vyvrátili tvrzení, že byrokracie veřejného zdravotnictví byla zredukována, tak jsou základní Smithova tvrzení nesprávná.

Ale co podkladový předpoklad, že velká státní správa je nezbytností?

Farhad Manjoo z New York Times doufá, že krize nás uvede do nové éry velké vlády, jelikož si všichni uvědomí tu údajnou přínosnost kolektivismu.

V pandemii se ze všech stanou socialisté

Přes noc přešla pracoviště po celé zemi na skandinávský způsob flexibility pracovní doby. Nemůžete se dostat do kanceláře, protože vaše dítě neočekávaně nejde do školy? Minulý týden se vás to začalo týkat. Tento týden: Co by vás mělo zajímat? Jít domů, být se svým dítětem! Politici se pustili do práce. Trumpova administrativa teď podepisuje tu vychvalovanou univerzální nemocenskou. Je to už skoro legrační: V pandemii jsou ze všech socialisté. Ta pandemie může tedy pozlátko: Co když ten virus donutí Američany a jejich volené zástupce, aby uznali sílu kolektivistického étosu?

Má pan Manjoo pravdu? Stejně jako údajně v zákopech pod palbou nejsou žádní ateisté, tak že v pandemii nejsou žádní libertariáni?

Zde jsou čtyři základní body, které ukáží, že to není pravda.

  1. Libertariáni si myslí, že vláda by měla chránit život, svobodu a majetek

Základním zásadou libertariánství je, že vláda by měla existovat, aby chránila proti ohrožení výše uvedených základních svobod. Mělo by to ale zahrnovat předpoklad, že do toho patří i role v reakci na pandemii.

Ano, libertariáni si dělají patřičné starosti s tím, že vláda svoji reakci provede dost fušersky (např. viz níže) a také nám dělá starosti to, že vláda může krize zneužít, aby si naakumulovala nové pravomoci (tj. ten tzv. „efekt úkoláře“, o němž se píše v tomto sloupku). – Efekt úkoláře: dělník musí předstírat, že má o něco nižší produktivitu, jinak mu úkoláři předepíší vyšší výkon za stejné peníze.

Je však hloupé argumentovat, že pandemie je důkazem, že libertariánství je nepraktické. Stejně hloupé jako argumentace z 80. let, že nemůžeš být libertarián a zároveň obhajovat obranyschopnost k obraně proti Sovětskému svazu.

Je pravdou, že existují i anarcho-kapitalisté, kteří nevěří v jakoukoliv vládu. Jestli to je dobrý nápad, to by vyžadovalo zase další sadu argumentů o tom, jak by asociace soukromého vedení veřejné správy reagovala na pandemii, což by mohlo být zajímavým tématem pro nějaký další budoucí sloupek.

  • Libertariáni správně varují, že velká vše-prorůstající federální vláda znamená, že pak bude méně schopná zvládat to málo věcí, které by dělat přeci jen dělat měla

Opakovaně jsem vysvětloval, naposledy letos v lednu, že federální vláda bude s větší pravděpodobností dělat svoji práci dobře, pokud se soustředí na ty základní odpovědnosti (jako jsou ty, co jsou jí stanoveny v Ústavě).

A pozorovatelé ve škále od Marka Stevna až po Roberta Samuelsona dospěli ke stejnému závěru.

Existuje spousta akademických dokladů na podporu tohoto postoje, ač tato anekdota z Belgie může být ještě přesvědčivější.

  • Když zdravotní systém řídily jiné vlády, neodvedly dobrou práci

Virus vznikl v Číně, kde systém zdravotní péče kontroluje vláda. Rovněž se to výrazně šíří v zemích jako je Írán a Itálie, kde také ve zdravotní péči hraje dominantní roli vláda.

Mimochodem, jelikož nemám rád demagogii, tak si také nezbytně nemyslím, že tam za to mohou jen ty vlády. Jsem si jist, že tam velkou roli při šíření choroby sehrála smůla.

Ačkoliv tahle sada tweetů od člověka z Anglie je zatracujícím obviněním národní vlády, jak ten systém vede.

  • Federální vláda zbrzdila účinnou reakci na koronavirus

Začněme výňatkem z článku Ronalda Baileye, který píše o vědě pro Reason

Jak zábrany od vlády přiškrtily testování a epidemii koronaviru zhoršily

Úřední zábrany od CDC zadusily soukromý a akademický vývoj diagnostických testů, které by mohly poskytnout včasné varování a mohly by nastartovat kontrolu této epidemie, která se nám tu teď v zemi šíří. CDC vyžadovalo, aby se k diagnostickému testování mohly používat jen diagnostické testy vyhotovené touto agenturou. Tyto testy zpřístupněné 5. února se ukázaly být dost vadné. CDC trvala na centralizovaném testování odshora dolů, což je testovací režim, který značně detekci této choroby zpomalil v době, kdy se šíření infekce zrychlovalo. 29. února FDA nakonec souhlasila, aby se z obojku pustily americké šikovné biotechnologické společnosti a akademické laboratoře, když jim dovolila vyvíjet a nasazovat nové testy na koronavirus COVID-19.

New York Times zveřejnil zdrcující zprávu o tom, jak zábrany vlády bránily rychlým akcím.

Zde je hlavní výňatek.

Nová zdržení brzdící testování v americké reakci na koronavirus

Existující předpisy a zábrany – často zamýšlené kvůli ochraně soukromí a zdraví – způsobily zpomalení rychlého rozvoje procesu celonárodního testování, přičemž některé země to rozjely daleko dříve a rychleji. Spojené státy poté, co narazily nouzový stav veřejného zdraví, jaký už století nikdo neviděl, tak na něj reagovaly nešikovně.

A zde je pár dalších relevantních údajů.

Asociace laboratoří veřejného zdravotnictví vznesla to, co by šlo nazvat „mimořádným a vzácným požadavkem“ na Dr. Stephena Hahna, komisaře FDA, kdy jej požádali, aby použil svoji pravomoc a dovolil laboratořím jednotlivých států a místního zdravotnictví, aby vytvářely na tento virus své vlastní testy. Dr. Hahn odpověděl o dva dny později dopisem, kde tvrdil, že „výsledky falešných diagnostických testů by mohly vést ke značným negativním dopadům  na veřejné zdraví,“ a že laboratoře budou vítány, když předloží své vlastní testy pro nouzovou autorizaci. Ale schvalovací procesy pro laboratořemi vyvíjené testy se ukázaly být příšerné. Soukromé a univerzitní klinické laboratoře, které mají typicky schopnost vyvíjet své vlastní testy, jsou z rychlosti, jakou postupuje FDA zoufalé, protože připravily žádosti pro nouzová schvalování koronavirových testů touto agenturou. Dr. Alex Greninger, asistující profesor na University of Washington Medical Center v Seattlu, řekl, že když uprostřed února komunikoval s FDA o své žádosti, aby mohl začít s testováním, tak to byla muka. „Ten virus je ale rychlejší než FDA,“ řekl s dodatkem, že např. od něj agentura v jednom bodě vyžadovala, aby vše, co jim posílá emailem, posílal i poštou. Nové testy typicky vyžadují validaci probíhajících testů na pozitivně známých vzorcích od pacientů nebo na kopii genomu viru. Proces FDA vyžadoval pětinásobné kontroly.

V Seattlu byli ale naštěstí různí lidé, kteří byli na počátku krize ochotni přestat federální byrokraty poslouchat.

Laboratoř v Seattlu odhalila propuknutí epidemie koronaviru ve Washingtonu teprve, když přestala poslouchat federální regulátory

V Seattlu Dr. Helen Chu, expertka na infekční choroby, která se účastnila probíhajícího monitorování chřipky v rámci Chřipkové studie Seattlu, požádala o povolení, aby mohla posbírané vzorkové výtěry testovat na koronavirus. Činitelé zdravotnictví státu Washington se k Chu připojili a od CDC a od Úřadu pro potraviny a léky FDA žádali totéž.  CDC a FDA ale řekly ne. „Měli jsme pocit, že se díváme na blížící se pandemii, ale sedíme na zadku a neděláme nic,“ řekla Chu Times. „Byli jsme schopni pomoci, ale nemohli jsme dělat nic.“ Pár týdnů to sice vydrželi, ale 25. února „se Chu se svými kolegy do testování na koronavirus pustila i bez povolení vlády.“ Ještě ten den jí přišel příkaz od CDC a od FDA, který Chu a jejím kolegům nařizoval, aby s tím testováním přestali, pak to trochu zmírnili a laboratoř našla několik dalších případů. Pak jim v pondělí v noci znovu nařídili, aby testování zastavili. Times uvádí: „Vědci řekli, že si myslí, že najdou důkazy, že virus lidi infikoval ještě dříve a že na to mohli úřady upozornit, a by je upozornili už daleko dříve, kdyby jim dovolili testování.“

A také článek v Atlantic odhaluje, jak efektivní reakci zabraňovali byrokraté a regulátoři.

Exkluzivně: Zatím nejsilnější důkaz, že Amerika testování na koronavirus zmrvila

CDC stanovuje parametry pro zdravotníky jednotlivých států a místní veřejné zdravotnictví, koho by měli testovat. Směrnice této agentury byly řadu týdnů velice přísné, kdy se zaměřovaly na vracející se mezinárodní cestující. I když se ty zprávy ztrácejí v šumu, tak v posledních několika dnech neustále přichází zprávy, že lidé včetně nemocné sestry, která se starala o koronavirové pacienty, neměli nárok na otestování. Před týdnem FDA uvolnila určité předpisy o typech koronavirových testů, které se smí používat. To znamená, že testovací kapacita se zvýší, ale ne přes noc. Také soukromé laboratoře jako LabCorp a Quest Diagnostic brzy začnou lidi testovat, kdy každá laboratoř musí od FDA mít povolení, a to na základě Nouzové autorizace k možnosti to provozovat, kdy nová politika FDA laboratořím umožňuje, aby okamžitě začaly lidi testovat, a vyžaduje, aby do 15 dní této agentuře předložily dokumentaci. Více než týden po prvním případu komunitního přenosu v zemi přišlo to nejdůležitější zjištění o šíření koronaviru ve Spojených státech od nezávislé genetické studie, nikoliv ze sběru dat z terénu prováděného vládou.

Poslední, nikoliv však nejméně důležitý článek od New York Post shrnuje dopady federálních regulací.

Pře-regulování zvýšilo nebezpečí koronavirové epidemie

V tomto prodlení sehrála klíčovou roli přeregulace diagnostického testování. Testovací protokoly využívající reakcí řetězců polymerázy (PCR) byly zpřístupněny veřejnosti krátce poté, kdy čínští výzkumníci v polovině ledna publikovali (čili popsali) genetickou sekvenci tohoto viru. Světová zdravotnická organizace (WHO) použila volně dostupné německé procedury, aby vytvořila testovací kit, když 250 000 takových testů rozeslala do 159 laboratoří celého světa. Kritéria pro testování CDC vyloučila možnost komunitního přenosu, protože vyžadovala výhradně nedávnou cestu do Číny nebo vystavení infikované osobě. Dodržování těchto směrnic zbrzdilo testování prvního pravděpodobného případu komunitního přenosu. FDA nedovolila, aby zkušení a vysoce dovední profesionálové veřejného zdraví, z akademických a komerčních laboratoři nasadili své vlastní laboratorní vývojové testy (LDT) a k prodeji v USA nepovolili testovací kity žádného výrobce. Přitom i v Evropě několik společností, včetně nejméně jedné americké, dostalo od regulatorních orgánů povolení k místnímu prodeji testovacích kitů.

Sečteno a potrženo: libertariáni nemají žádné teoretické námitky, aby federální orgány sehrály nějakou roli v boji proti pandemiím, nemáme ale moc velkou důvěru v to, že by se nám od té přebujelé byrokracie dostalo fungující politiky.

Konec konců nezapomínejte, že za CDC se táhne dlouhá historie plýtvání, na které si hrabe více peněz. A také FDA je neblaze proslulá podvracením zdravotnictví svojí přehnanou byrokracií a stejně tak všemi těmi šílenými a dokonce nebezpečnými politikami.

March 12, 2020 by Dan Mitchell

Zdroj: https://danieljmitchell.wordpress.com/2020/03/12/government-coronavirus-and-libertarianism/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x