Free Porn
Čtvrtek, 30 května, 2024
Home Nezařazené ČT24: 9/11 – spiklenecké teorie stále žijí a lidé jim věří

ČT24: 9/11 – spiklenecké teorie stále žijí a lidé jim věří


New York – Jen několik hodin poté, co unesená letadla narazila 11. září 2001 do newyorských mrakodrapů Světového obchodního centra (WTC), se začaly šířit stovky konspiračních teorií. A některé z nich přežívají i po deseti letech navzdory všem důkazům. Nedávný průzkum zjistil, že každý čtvrtý Newyorčan věří, že “dvojčata” poslala k zemi demoliční technika. Vlastní průzkum si pro dokumentární pořad udělala britská televizní stanice BBC. Při telefonickém dotazování u tisíce lidí ve Velké Británii a tisíce v USA zjistila, že 14 procent Britů a 15 procent Američanů věří, že za útoky, které si vyžádaly téměř 3 000 životů, stála spíše americká vláda než teroristická síť al-Káida.

Položená otázka zněla: “Všeobecně je přijímáno, že tyto útoky provedla al-Káida. Někteří lidé nicméně naznačili, že došlo k širší konspiraci zahrnující americkou vládu. Věříte vy osobně, že se jednalo o širší spiknutí, nebo ne?” Odpověď ano byla častější mezi mladšími lidmi; přihlásila se k ní zhruba čtvrtina z věkové kategorie 16 až 24 let.

Dalším důkazem obliby a vytrvalosti, s jakou se konspirační teorie drží při životě, je videofilmLoose Change 9/11: An American Coup režiséra Dylana Averyho z roku 2009, který rovněž tvrdí, že 11. září naplánovala americká vláda. Tento snímek patří k nejstahovanějším v historii internetu.

(film je přeložen členy klubu Reformy.cz do češtiny – film a titulky ke stažení – poznámka redakce)

Mezi nejčastěji zmiňované a nejvytrvaleji přežívající spiklenecké teorie patří tvrzení, že budovy WTC byly profesionálně zdemolovány, že americká vzdušná obrana dostala příkaz “držet se stranou”, že Pentagon zasáhla raketa, a nikoli Boeing 757 a že slavný let 93, jehož cestující začali s únosci bojovat, byl zasažen střelou vzduch-vzduch, než se zřítil v okrsku Somerset.

Konspirační teorie a nevědomost o tom, kdo provedl útoky na New York a Washington, kolují i v dalších zemích, kterých se události po 11. září bezprostředně dotkly; především v Afghánistánu a Pákistánu. Jak napsal na svých internetových stránkách list GlobalPost, většina Pákistánců ani deset let po teroristických útocích neví, kdo je provedl. Mnozí jednoduše nemají tušení, jiní podezírají USA či Izrael. Opakuje se tak zhruba výsledek průzkumu z roku 2008, kdy 72 procent dotázaných Pákistánců odpovědělo, že neví, kdo za útoky stál, 19 procent bylo přesvědčeno, že byly dílem samotných USA a shodně čtyři procenta podezírala al-Káidu a Izrael.

Mezi těmi, kdo mají rádi spiklenecké teorie, se nejčastěji opakuje argument, že USA provedly útoky samy, aby měly důvod k invazi do Afghánistánu. Podle této teorie se Spojené státy chtěly dostat blíž k ropným zdrojům ve Střední Asii, blíž k Číně a možnosti přiškrtit její sílící ekonomiku i moc, anebo jednoduše snaha “vymýtit muslimské společenství” – možná ve spojenectví s pákistánským dávným rivalem Indií.

BBC: Pět nejčastějších spikleneckých teorií, které kolují v internetových komunitách

Proč nejmocnější vzdušné síly světa nedokázaly zastavit žádné ze čtyř unesených letadel?

– Konspirační teorie: Tehdejší viceprezident Dick Cheney armádě nařídil, aby se držela stranou a aby proti letadlům nezasáhla.

Pracujeme na překladu detailního rozboru radarových dat z 11.9.2001 v dokumentu 9/11: INTERCEPTED – poznámka redakce

– Oficiální verze: Šlo o vysoce nezvyklý únos s násilím na palubě, při nichž byly vysílače určující přesnou polohu letadla vypnuty nebo změněny. Navíc se ten den konalo ve velitelství amerických vzdušných sil rutinní cvičení. Kontrolor letového provozu vypověděl, že žádnou “neexistující reakci” nezaznamenal. Panoval nicméně zmatek a nedostatek komunikace mezi civilní letovou kontrolou a armádou.

Proč se “dvojčata” zřítila tak rychle a rovně dolů po požáru v několika podlažích, který trval jen hodinu nebo dvě?

– Konspirační teorie: Dvojčata zničily kontrolované demolice. Teorie se odvolávají na rychlost zřícení (asi deset vteřin), relativně krátkodobé požáry (56 minut ve WTC2 a 102 minut ve WTC1), zprávy o zvuku explozí krátce před zřícením či prudké vybuchování části oken v řadě podlaží před zřícením.

– Oficiální verze: Vyšetřování došlo k závěru, že letadla přerušila a poškodila nosné sloupy a protipožární systémy. Zhruba 38 tisíc litrů leteckého paliva se rozlilo přes několik podlaží a rozpoutalo rozsáhlé požáry. Teplota dosahující až 1 000 stupňů Celsia způsobila propadání pater a ohýbání obvodových sloupů, což vyvolalo zvuky podobné explozím. Ohromná váha propadlých podlaží vytvořila tíhu dalece překračující to, nač byly nosné sloupy navrženy. Jak se hroutila patra, vylétaly trosky okny ven. Kontrolované demolice se vždycky provádějí odspodu, zatímco v tomto případě hroucení začalo shora.

Doporučujeme přednášku architekta Richarda Gage – analýza kolapsu 3 budov WTC

Jak se mohl mrakodrap (budova číslo 7 Světového obchodního střediska), který letadlo nezasáhlo, zřítit tak rychle a symetricky, když se kvůli požáru žádný jiný mrakodrap s ocelovou konstrukcí nezřítil?

– Konspirační teorie: Budova WTC7 byla zničena při kontrolované demolici s využitím výbušnin i zápalných látek. Prvotní zájem vyvolalo slovo “stáhnout”, které v televizním rozhovoru použil majitel Larry Silverstein. Ve skutečnosti ale mluvil o stažení hasičů, nikoli budovy k zemi. Anglické spojení “pull it”, které použil, demoliční čety k odpálení výbušin, jak to bylo konspiračními teoretiky interpretováno, neužívají. Pozornost se soustředila na rychlost zřícení, která s 2,25 vteřiny dosáhla téměř volného pádu. Příznivci konspiračních teorií tvrdí, že jen výbušniny by mohly dokázat složit budovu k zemi tak rychle a symetricky.

Pracujeme na dokumentu Architektů a inženýrů za pravdu o 11. září: Solving the Mystery of WTC 7 za pomoc s překlady se můžete stát členy klubu Reformy.cz

Zbytek článku na webu ČT24

K tématu 11. září 2001 jedna přijde ve čtvrtek 8.9. referovat zakladatel německé Strany Rozumu – Oliver Janich, známy německý novinář a popularizátor nezodpovězených otázek okolo jedenáctého září. Více informací o Klubu Reformy.cz zde

Kam dál:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x