Jak jsme shrnuli v pátek večer, zatímco Evropa hraje během eskalace ruských sankcí na notu populismu, tak potichoučku a bez fanfár ucukli v jedné oblasti, kde by to Rusko mohlo opravdu zabolet, v dohodě o Svobodném obchodu (DFCTA) mezi Ukrajinou a EU. Ale i když by Evropa ráda, aby si toho nikdo nevšiml, někteří si všimli, a ne jen na těchto stránkách: daleko důležitější je to, že si toho všimli občané Ukrajiny, kde se, jak hlásí WSJ, ukrajinský president Petro Porošenko potýká s rostoucí kritikou kvůli svému rozhodnutí odložit realizaci části dohody s Evropskou unií, čímž se chce vyhnout hrozbě ruské odvety.
A kvůli tomu si nemůže žádná strana dovolit ani mrknout, protože v okamžiku, kdy jedna strana couvne, tak se její domácí podpora zhroutí. A Ukrajina právě mrkla, a tím spustila události, které dost možná předčasně ukončí krátké, nevýznamné presidentství ukrajinského „čokoládového barona“ Porošenka.
Na protest proti tomu přes víkend rezignoval vedoucí diplomat a pro-evropští politici, kteří konkurují straně pana Porošenka v parlamentních volbách příští měsíc, toto rozhodnutí strhali jako sklánění se před Ruskem, které chce, aby se Ukrajina vzdala této dohody a zůstala v jeho sféře vlivu. Toto napětí zdůrazňuje, jak bude pro pana Porošenka těžké zvládnout vzájemně si konkurující tlaky z Kremlu, který necouvá, a domácího voličstva, které chce užší vazby s Evropou a nechce žádné ústupky Moskvě.
V pátek se Ukrajina s EU dohodly na odložení realizace průlomové obchodní dohody, která je součástí širšího paktu zaměřeného na posílení jejich vazeb, když před tím Moskva hrozila obchodními restrikcemi, které by už tak pokulhávající Ukrajinskou ekonomiku, úplně zmrzačily.
Zastavení palby na východě, kde Ruskem podporovaní rebelové drží několik obcí a měst, se přes roztroušené přestřelky pořád ještě dodržuje. Mluvčí vlády v neděli řekl, že Ukrajinská vojska odrazila útok 200 pro-ruských rebelů na Doněcké letiště.
V Kyjevě pro-Západní rivalové strany pana Porošenka proti presidentovu kroku protestovali na kongresu, kde oznámili kandidáty k nadcházejícím parlamentním volbám naplánovaným na 26. října.
Přes víkend se to tak zhoršilo, že bývalá ministerská předsedkyně Julia Tymošenko, která byla na Ukrajině CIA a US ministerstvem zahraničí podporována nejméně, méně než únorový mírový přechod, a tudíž s panem Porošenkem v květnových presidentských volbách prohrála, řekla, že odložení realizace té části paktu s EU, která je o volném obchodu, do roku 2016 je „zradou národních zájmů.“
„Nemůžeme svou cestu do Evropy brzdit ani o jediný den,“ řekla shromáždění strany. Rovněž volala po referendu o potenciálním členství v Severoatlantické smluvní organizaci NATO.
Tak spolu s tím, jak se nálada veřejnosti až dosud zaměřená na impotentní zuřivost proti Putinovi náhle a dramaticky přesměrovala obecně na domácí záležitosti a konkrétně na nového presidenta, tak to vypadá, že si Porošenko znepřátelil veřejnost ještě více poté, co před chvílí prozradil, že navrhuje dočasnou samosprávu v separatisty držených oblastech ve východních regionech Doněck a Luhansk, hlásí tisková služba Ukrajinskaja Pravda s odkazem na kopii předlohy zákona. Bloomberg o tom má podrobnosti:
- V těchto okresech letos 9. listopadu proběhnou volby.
- Místní úřady ve speciálních okresech budou mít právo účastnit se jmenování místních prokurátorů a soudců.
- Ve speciálních okresech se vytvoří lidové milice z místních občanů.
- Kyjevské úřady proti účastníkům povstání na východě nebudou zahajovat trestní stíhání.
- Kyjev garantuje právo používat a vyučovat ruský jazyk; garantuje mu ve speciálních oblastech pro všechny ukrajinské občany rovnoprávný status.
- Ukrajina alokuje roční rozpočet, který se utratí na přebudování infrastruktur, vytvoření pracovních míst a podporu ekonomického rozvoje východních regionů.
- Ukrajina těmto oblastem dovolí prohlubovat a posilovat „dobré sousedské vztahy“ s Ruskem.
- Bude-li tento zákon schválen, zůstane v platnosti po 3 roky od data schválení.
- Parlament by mohl předlohu zákona mezi jinými záležitostmi projednávat 16. září.
- Zákonodárci obdrželi kopii této předlohy.
A takhle si Ukrajinský lid, tedy přinejmenším ten na západě, a ti lidé, které takovéto věci zajímají, tento krok interpretuje: Porošenko vydává Východní Ukrajinu Rusku, které teď už bude kontrolovat nejen Krym, ale i pevninský koridor vedoucí k němu.
Jediná otázka, kterou u toho máme, je, kolik zbývá dnů před propuknutím zase další presidentské krize na Ukrajině, a zda bude i příští president také další US podporovanou loutkou?
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: hzerohedge.com
Čtěte také:
- Ukrajinští separatisté souhlasí se zastavením palby, EU možná suspenduje sankce
- Ukrajina přiznává, že separatističtí povstalci rozšířili svou kontrolu až k Azovskému moři
- Porošenko je dle informací z WikiLeaks insider USA