Evropská komise nepřijme žádná opatření proti maďarské vládě kvůli její nouzové koronavirové legislativě i přes všechny ty bulvární pokřiky odpůrců vlády Viktora Orbána, že z Maďarska se přes noc stala diktatura.
Právní experti v Evropské komisi dospěli k závěru, že neexistuje žádný podklad pro žalobu proti vládě ministerského předsedy Viktora Orbána za údajné porušování práv Maďarského lidu, z něhož byla obviňována.
Po revizích nálezů svého vyšetřování Komise rovněž uznala, že i jiné země Evropské unie, jako je Francie, zavedly přísná karanténní opatření, která omezují různá práva, aby ochránila veřejné zdraví.
Maďarský velvyslanec ve Vatikánu Eduard Habsburg reagoval na oznámení Komise sarkastickými formulacemi, když řekl: „Ale, ale… všechna ta média nám celé TÝDNY povídala, že Maďarsko je v podstatě diktatura, ale tohle s tím VŮBEC nejde dohromady.“
Velvyslancovy komentáře přichází po jiných z počátku dubna, kdy vůdčí maďarský europoslanec Tamas Deutsch, který konstatoval to, co teď už přijala i EU, že mimořádné zákony k boji proti koronaviru přijala řada zemí po celém kontinentu.
Ač to bylo u jiných členských států EU přijímáno jako nezbytné, tak jen na Maďarsko ukazovali prstem, aby jej za přijetí těchto kroků kritizovali, zatímco jejich přijímání jinde zůstávalo nepovšimnuto.
Předtím řada prominentních globalistických mediálních osobností a politiků Maďarsko za jeho nouzovou legislativu kritizovala, kdy členské strany seskupení Evropská lidová strana (EPP) v Europarlamentu, jehož je Orbánova strana Fidesz členem, volaly po vyloučení svých maďarských kolegů.
„Boj proti Covid-19 vyžaduje sice rozsáhlá opatření, ale toho viru nelze zneužívat jako záminky k neomezenému prodlužování nouzového stavu. Máme obavy, že ministerský předseda Orbán zneužije nově nabyté moci, aby dále rozšířil úchvat vlády nad občanskou společností,“ pravilo se v dopise Donalda Tuska adresovanému prezidentovi EPP z počátku dubna.
Bývalá velvyslankyně Spojených států u Spojených národů Susan Rice zašla ještě dále. Rice, která tu funkci zastávala v pokrokové administrativě bývalého prezidenta Baracka Obamy, vyzvala Brusel, aby Maďarsko úplně vyloučil z Evropské unie.
Ve středu maďarský tajemník pro mezinárodní komunikaci a vztahy Zoltán Kovács vydal prohlášení uvádějící, že karanténní opatření by se mohla brzy začít rušit a že země je už ve „vyvážené situaci“.
EMMANUEL DUNAND/AFP/Getty Images
30 Apr 2020