Francouzský prezident Emmanuel Macron si během epidemie wuhanského koronaviru užil návrat popularity, jakou nezažil od února 2018.
Průzkum od Ifop zveřejněný pro Paris Match a vysílač Sud Radio ukázal, že francouzský vůdce si v dotaznících v uplynulém měsíci polepšil o celých 13 bodů, takže teď na něj pozitivně pohlíží 46 procent tázaných.
Tento vzestup je pozoruhodný, uvážíme-li, jak měl Macron během svého prezidentství neustále mizerné hodnocení z průzkumů. V roce 2018 Breitbart referoval, že se stal nejnepopulárnějším prezidentem ve francouzské historii, když se mu schvalování propadlo na dno o výši 25 procent.
Hlavním pro prezidentování Macrona příznačným jevem byly neustálé a občas násilné protesty, stejně jako ochromující stávky, v nichž občané republiky vyjadřovali své znechucení nad vládou protlačovanými reformami. V roce 2019 řeklo 69 procent Francouzů, že nečekají, že by Macron mohl vyhrát druhé volební období, teď si ale užívá podpory ve výši, o jaké Le Figaro píše, že to dva roky nikdo neviděl.
Podobný vzor je vidět i v Británii, kde se občané vyděšení z koronaviru semkli kolem svých vůdců. Podpora jak pro britskou vládu, tak ministerského předsedu Borise Johnsona v posledních týdnech rostla až do té míry, že Britové teď ve většině vládu schvalují, což je poprvé po desetiletí.
Také ostatní vůdci včetně prezidenta Trumpa, Angely Merkel a Justina Trudeua zažili s koronavirem vzestup, jelikož lidé vzhlíží ke svým vládám jako k vůdcům.
Vrátíme-li se do Francie, tak i Macronův ministerský předseda Édouard Philippe zažil mezi francouzskými voliči vzestup popularity a má teď 43 procentní míru oblíbenosti, což je oproti předchozímu měsíci vzestup o sedm procent.
Politiky prezidenta Macrona v reakci na oznámení karanténních opatření zažívaly uprostřed března vysokou míru schvalování. Studie od Odoxa pro Le Figaro o jen pár dnů později ohlášené 19. března odhalily, že 96 procent respondentů s těmito opatřeními souhlasí. Šedesát pět procent také řeklo, že Macronův projev, v němž vyhlásil, že Francie je ve stavu války s koronavirem, je přesvědčil, aby tato opatření podporovali.
Další průzkum pro noviny Le Journal du Dimanche od Ifop už byl méně příznivý, když ukázal, že jen 44 procent Francouzů věří, že Macronova vláda si s krizí wuhanského koronaviru „poradí efektivně“, což je pokles o 11 procent během jediného týdne.
Tento pokles důvěry lze zčásti připsat obtížím, s nimiž se úřady potýkaly při prosazování karanténních opatření v různých no-go předměstích v zemi, jako je hlavně migranty osídlené pařížské předměstí Seine-Saint-Denis.
Policie v oblasti Seine-Saint-Denis, v domově značné populace ilegálních migrantů, prohlásila, že byla při pokusech prosadit ta opatření poražena.
„My to ještě nevzdáme. Ale také víme, kde ti lidé žijí a jak žijí. Pro ně je přísné uzavření nemožné,“ řekl jeden místní policista.
Karanténní opatření bylo obtížné prosadit i v jiných oblastech včetně silně migranty osídleného 18. pařížského okrsku, kde místní vidíte, jak na ta opatření skoro všichni kašlou.
DENIS CHARLET/AFP/Getty
CHRIS TOMLINSON and OLIVER JJ LANE
3 Apr 2020
Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/04/03/macron-surges-polls-during-coronavirus-crisis/