Neděle, 5 února, 2023
Home POLITIKA Evropská Unie Macronovi se během koronaviru vrátila popularita

Macronovi se během koronaviru vrátila popularita

Francouzský prezident Emmanuel Macron si během epidemie wuhanského koronaviru užil návrat popularity, jakou nezažil od února 2018.

Průzkum od Ifop zveřejněný pro Paris Match a vysílač Sud Radio ukázal, že francouzský vůdce si v dotaznících v uplynulém měsíci polepšil o celých 13 bodů, takže teď na něj pozitivně pohlíží 46 procent tázaných.

Tento vzestup je pozoruhodný, uvážíme-li, jak měl Macron během svého prezidentství neustále mizerné hodnocení z průzkumů. V roce 2018 Breitbart referoval, že se stal nejnepopulárnějším prezidentem ve francouzské historii, když se mu schvalování propadlo na dno o výši 25 procent.

Hlavním pro prezidentování Macrona příznačným jevem byly neustálé a občas násilné protesty, stejně jako ochromující stávky, v nichž občané republiky vyjadřovali své znechucení nad vládou protlačovanými reformami. V roce 2019 řeklo 69 procent Francouzů, že nečekají, že by Macron mohl vyhrát druhé volební období, teď si ale užívá podpory ve výši, o jaké Le Figaro píše, že to dva roky nikdo neviděl.

Podobný vzor je vidět i v Británii, kde se občané vyděšení z koronaviru semkli kolem svých vůdců. Podpora jak pro britskou vládu, tak ministerského předsedu Borise Johnsona v posledních týdnech rostla až do té míry, že Britové teď ve většině vládu schvalují, což je poprvé po desetiletí.

Také ostatní vůdci včetně prezidenta Trumpa, Angely Merkel a Justina Trudeua zažili s koronavirem vzestup, jelikož lidé vzhlíží ke svým vládám jako k vůdcům.

Vrátíme-li se do Francie, tak i Macronův ministerský předseda Édouard Philippe zažil mezi francouzskými voliči vzestup popularity a má teď 43 procentní míru oblíbenosti, což je oproti předchozímu měsíci vzestup o sedm procent.

Politiky prezidenta Macrona v reakci na oznámení karanténních opatření zažívaly uprostřed března vysokou míru schvalování. Studie od Odoxa pro Le Figaro o jen pár dnů později ohlášené 19. března odhalily, že 96 procent respondentů s těmito opatřeními souhlasí. Šedesát pět procent také řeklo, že Macronův projev, v němž vyhlásil, že Francie je ve stavu války s koronavirem, je přesvědčil, aby tato opatření podporovali.

Další průzkum pro noviny Le Journal du Dimanche od Ifop už byl méně příznivý, když ukázal, že jen 44 procent Francouzů věří, že Macronova vláda si s krizí wuhanského koronaviru „poradí efektivně“, což je pokles o 11 procent během jediného týdne.

Tento pokles důvěry lze zčásti připsat obtížím, s nimiž se úřady potýkaly při prosazování karanténních opatření v různých no-go předměstích v zemi, jako je hlavně migranty osídlené pařížské předměstí Seine-Saint-Denis.

Policie v oblasti Seine-Saint-Denis, v domově značné populace ilegálních migrantů, prohlásila, že byla při pokusech prosadit ta opatření poražena.

„My to ještě nevzdáme.  Ale také víme, kde ti lidé žijí a jak žijí. Pro ně je přísné uzavření nemožné,“ řekl jeden místní policista.

Karanténní opatření bylo obtížné prosadit i v jiných oblastech včetně silně migranty osídleného 18. pařížského okrsku, kde místní vidíte, jak na ta opatření skoro všichni kašlou.

DENIS CHARLET/AFP/Getty

CHRIS TOMLINSON and OLIVER JJ LANE

3 Apr 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/04/03/macron-surges-polls-during-coronavirus-crisis/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Německá AfD v zemském parlamentu volá po diplomatických hovorech s Ruskem

Vůdce parlamentní skupiny AfD v Sasku Jörg Urban řekl, že tu válku značně financují němečtí daňoví poplatníci. Vůdce parlamentní skupiny...

Rakouská strana FPÖ vyzývá k národnímu referendu o sankcích na Rusko

Dostane-li se FPÖ k moci, bude národní referendum o sankcích na Rusko na stole. Rakouská strana svobodných (FPÖ), tj. v současnosti...

‚Nejsme ve válce s nikým,‘ odmítá Maďarsko německé tvrzení, že Evropa je ve válce s Ruskem

Péter Szijjártó reaguje na nedávné prohlášení německé ministryně zahraničí, v němž tvrdila, že Evropa je ve válce s Ruskem. Náhledový obrázek:...

Most Popular

Německá AfD v zemském parlamentu volá po diplomatických hovorech s Ruskem

Vůdce parlamentní skupiny AfD v Sasku Jörg Urban řekl, že tu válku značně financují němečtí daňoví poplatníci. Vůdce parlamentní skupiny...

Rakouská strana FPÖ vyzývá k národnímu referendu o sankcích na Rusko

Dostane-li se FPÖ k moci, bude národní referendum o sankcích na Rusko na stole. Rakouská strana svobodných (FPÖ), tj. v současnosti...

Jak by vypadala inflace v ekonomice skutečného volného trhu

Není nic podstatnějšího než výchozí předpoklad Bernankeho sledujícího situaci s nasliněným prstem ve vzduchu, že centrální banka Fed potřebuje polštář 200 bazických bodů...

Volební kampaň gmail.com

Přemysl Janýr, Vídeň, únor 2023 18. ledna, několik dní před prezidentskými volbami, jsem z nepolitické skupiny přátel obdržel mail s protibabišovským...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x