„Jsme silou, která obnovuje politické prostředí,“ tvrdil s nadšením vůdce německé euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD), která si tento víkend zajistila vítězství ve dvou východoněmeckých státních volbách.
Tato volební vítězství vyvolají německé kancléřce Angele Merkel ještě další bolení hlavy, jelikož rostoucí úspěch této strany podrývá pozice její konzervativní Křesťanskodemokratické strany (CDU).
AfD získala 10 procent hlasů v Duryňsku a 12 procent v Brandenbursku, ukazují předběžné výsledky, takže jak hlásí The Local, vytvoří čtvrtou největší skupinu v každém z těchto státních parlamentů.
„Nikdo to už nemůže popírat: občané prahnout po politické změně,“ řekl Lucke. Výsledky přichází jen dva týdny poté, co tato strana dosáhla podobných zisků v Sasku, kde dostala 9,7 procenta hlasů. Práh k získání křesel je normálně kolem pěti procent.
Před dvěma týdny Breitbart London referoval, jak Frauke Petry, která tu kampaň v Sasku vedla, řekla, že tento výsledek je „naznačuje, že Frau Merkel by měla už konečně začít AfD brát vážně,“ a tento požadavek výsledky z tohoto týdne pouze posílí.
AfD – která je často srovnávána s britskou Stranou nezávislosti UK (UKIP) – se zformovala teprve před rokem z odštěpeneckých členů Křesťanských demokratů. Tato strana během svého krátkého života už získala sedm křesel v Evropském parlamentu, a ač jí těsně uniklo jedno křeslo v německém spolkovém parlamentu, tak získává ve volbách do regionálních parlamentů, na které se široce nahlíží jako na základnu, na které lze budovat celonárodní úspěch.
„Lidé chtějí vyjádřit svou nespokojenost,“ řekl Michael Wohlgemuth, ředitel mozkového trustu Open Europe Berlin. „AfD použila k získání podpory mixu témat ve složení počínaje strachem z imigrace až po rodinné hodnoty a to dobře zafungovalo s tím, že voliči jim přichází jak od levice, tak od pravice.“
„Tohle je pro Merkelovou problém, který jen tak rychle nezažehná. Ponechala na pravici nějaký volný prostor jak z hlediska ekonomické, tak sociální politiky. AfD se to nejspíš podaří i v mnoha dalších státech.
Podobně jako UKIP i AfD na sebe přivolala kritiku, že je populistická a uchyluje se moc doprava díky politice, k níž patří volání po referendu, zda by se v Drážďanech měla postavit nová mešita. Tato strana rovněž prosazuje, aby se Německo zbavilo eura a vrátilo se k Deutschmark, po krátké době ale přestala volat po rozpuštění Evropské unie. V Evropském parlamentu její poslanci zasedají spolu s britskými Konzervativci a s evropskými Konzervativci a se Skupinou reformistů, která sice neusiluje o skoncování s Evropským projektem, nýbrž se snaží jen o vyjednání nových podmínek členství v EU.
„Není to na AfD, aby se sama sebe ptala, kde je její místo, nýbrž je to CDU, kdo se potřebuje zpytovat, jestli se už náhodou nestala levicovou stranou,“ řekla Petry.
Tuto stranu také často shazují názvy jako „profesorská strana“ a „partaj buržoazních protestů“ díky tomu, že ji založila skupina akademických ekonomů. Avšak takovémuto očerňování se nijak nepodařilo zpomalit její meteoritický nástup, k němuž došlo díky ochotě říkat to, co se ostatní strany říkat bojí.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: breitbart.com
Čtěte také:
- UKIP nasměrovaná k vítězství
- Island po volbách: Do potápějící se Evropské unie nechceme!
- Parlamentní strany ztratily 2 miliony voličů
- Vznikla nová skupina Evropa svobody a demokracie (EFD), zasedat v ní budou také Svobodní