Středoevropská Visegrádská skupina kritizovala plánované reformy azylové politiky EU od Evropské komise, které by nakonec mohly členské státy donutit, aby migranty přijímaly.
Tento týden mocná výkonná tlapa EU oznámila, že zruší Dublinské dohody a nahradí je „mechanismem silné solidarity.“ Tento návrh by rovněž pro migraci a azyly otevřel další trasy.
Eurakctiv hlásil, že tento mechanismus by členským státům dal na vybranou mezi hostitelstvím migrantů a odpovědností za návrat neúspěšných žadatelů o azyl podle „systému sponzorství návratů.“
Ač se tvrdí, že přijímání migrantů nebude povinné, tak tento web uvádí, že podle navržených mechanismů „krizové připravenosti“ by národy byla nuceny migranty přijímat buď trvale, nebo během repatriačního procesu, když by krize byla v rozsahu jako evropská migrační krize 2015.
Zpráva poukazuje také na to, že státy, co by si vybraly si ilegály prostě podržet, než bude uzavřena deportace, by si je kvůli potížím s repatriací musely nechat.
K masové migraci skeptický Visegrád skládající se z Maďarska, Polska, České republiky a Slovenska tyto návrhy po čtvrteční schůzce s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen odmítl. (Slovenský premiér nebyl přítomen a zastupoval ho český protějšek.)
Zleva: Český ministerský předseda Andrej Babiš, polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki a maďarský ministerský předseda Viktor Orbán pózují před tiskovou konferencí v polském trvalém zastupitelství v Bruselu 24. září 2020. – Maďarský proti-imigrační premiér Viktor Orbán 24. září 2020 řekl, že návrhy EU na přísnější nová azylová pravidla nejdou dost daleko. (Photo by Aris Oikonomou / AFP) (Photo by ARIS OIKONOMOU/AFP via Getty Images)
Ministerský předseda Maďarska Viktor Orbán řekl, že navrhovaná opatření nezahrnují možnost hostit migranty v „ohniscích“ ve třetích zemích mimo EU tak, aby se žádosti o azyl mohly hodnotit předtím, než migrant spočine nohou na evropské půdě.
„Je v tom hodně změn, ale ještě v tom není žádný průlom. Průlom by znamenal mimo v ohniscích,“ řekl premiér Orbán po schůzce mezi V4 a paní von der Leyen.
„Nikdo nemůže do EU vstoupit, aniž by měl povolení to udělat, protože jejich žádost o azyl byla přijata. Do toho okamžiku musí zůstat mimo území EU,“ dodal maďarský premiér.
Pan Orbán dále řekl: „‘Alokace‘ čili ‚kvóty‘ se změněným jménem nestačí. Maďarsko je proti. Základní přístup se ještě nezměnil. Oni (Komise) by rádi řídili migraci, ale migraci nezastavili. Maďarský postoj je migraci zastavit.“
Jeho český protějšek Andrej Babiš souhlasil slovy: „Musíme zastavit migraci i kvóty a relokace. Tato pravidla pro nás jsou nepřijatelná.“
Pan Babiš dodal, že migranti by místo toho měli být na hranici EU zastaveni vráceni do svých domovských zemí a „pomoc dostat tam.“
Tyto premiéry podpořil i polský prezident Andrzej Duda, který v pátek místním médiím řekl: „Pro dobro zemí, ze kterých dnes lidé prchají kvůli válce, je třeba, aby byli, co nejblíže jejich hranic je to možné, aby měli co největší možné nadšení a motivaci se vrátit zpět a přebudovat je.“
Prezident Duda kritizoval plány nutit členské státy EU přijímat migranty slovy: „Žádný diktát Evropské unie, věřím, že budete-li nás k tomu někdy nutit, tak s tím nebudeme nikdy souhlasit.“
Státy Visegrádu nejsou jediným národy EU, co plány na redistribuci migrantů odmítají. Rakouský kancléře Sebastian Kurz takový systém nazval „zkrachovanou“ politikou. Místo toho prosazoval posílení vnějších hranic EU, posílání pomoci přímo do zemí, z nichž migranti pochází, a rozbíjení sítí pašování lidí.
27 Sep 2020