V neděli pro-ruští rebelové sestřelili ukrajinský bojový tryskáč, což předchází schůzce vrcholných diplomatů Kyjeva a Moskvy, kteří se mají sejít, aby vedli naléhavé rozhovory o uvolnění napětí kvůli bojům na východě této bývalé sovětské země.
Ukrajinské ozbrojené síly řekly, že bojový letoun MIG-29 byl sestřelen během plnění „úkolů při zneškodňování velké skupiny teroristů“ v regionu Luhansk. Pilotovi se podařilo katapultovat do bezpečí, řekl.
- Pro-ruští rebelové na východní Ukrajině. Photograph: Sergei Grits/AP
Úřady hlavního města rebelů Doněcka uvedly, že dělostřelba během tlaku vládních sil při ofenzivě za vypuzení separatistů zabila během 24 hodin 10 civilistů.
Mezi tím Německo požadovalo, aby Moskva vysvětlila, čím se to chlubí vůdce tohoto obleženého města, které v poslední době získalo stovky bojovníků vycvičených v Rusku, aby posílili zde bující rebelii.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin a jejich francouzské a německé protějšky se mají sejít v Berlíně.
Klimkin tweetnul: „Letím do Berlína. Rozhovory nebudou snadné. Je důležité zastavit tok zbraní a žoldnéřů z Ruska.“
Francouzský president Francois Hollande poté, co se Kyjev chvástal, že zničil část malého vojenského konvoje z Ruska, apeloval na Ukrajinu, aby při svých vojenských operacích projevovala „zdrženlivost a dobrý úsudek“. Naznačoval také, že tyto rozhovory by mohly vydláždit cestu k setkání tváří v tvář mezi ruskou a ukrajinskou hlavou státu.
Rusko tato tvrzení o pronikání zavrhuje jako „fantazie“, odporuje ale i naléhání na odvetné údery, jelikož opětovně popírá neustálé domněnky Západu, že vyzbrojuje rebely.
Osud ruského konvoje s pomocí zaparkovaného od čtvrtka u hranice zůstává nejasný, ač obě strany vypadají, že se blíží k dohodě o jeho vpuštění na Ukrajinu.
Činitelé Červeného kříže řekli, že už dorazili do oblasti, kde čeká těch 300 ruských náklaďáků, ale oficiální inspekce nákladu ještě nezačala. Žurnalisté AFP později viděli skupinu 16 náklaďáků směřujících k přechodu.
Jak Západ, tak Kyjev mají obavy, že konvoj by mohl být Trojským koněm pomoci rebelům na východní Ukrajině nebo poskytnout Moskvě záminku k vyslání těch 20 000 vojáků, o nichž NATO říká, že se shromáždili na hranici.
Mezinárodní komise Červeného kříže, která na dodávku pomoci dohlíží, řekla, že Rusko se s Ukrajinou už shodly na procedurách kontroly nákladu, je ale ještě třeba „bezpečnostních záruk“ k tomu, jak by tato vozidla mohla přejet na rebely držená území.
Kyjev „legálnost“ tohoto humanitárního konvoje už uznal v prohlášení vydaném na vládní webové stránce, čímž se přiblížil tomu, aby dal vjezdu těchto náklaďáků na své území zelenou.
Ukrajinský president Petro Porošenko v sobotu řekl US vicepresidentovi Joe Bidenovi, že volný průchod pomoci budou muset ještě poskytnout i separatisté.
Ruské ministerstvo zahraničí opakovaně požadovalo, aby Kyjev kvůli doručení pomoci obyvatelům strádajících měst už dny váznoucích bez vody a elektřiny na východní Ukrajině zastavil palbu.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: .theguardian.com
Čtěte také:
- Ukrajina odmítá vstup ruského konvoje a odsuzuje tuto “provokaci cynického agresora”
- Putin (zase) vypekl Západ: Guardian hlásí, že na Ukrajinu vstupují ruská vojska
- Putin vzdoruje varování Západu a stejně na Východní Ukrajinu pošle “konvoj s pomocí”