LOS ANGELES – Když senátor Rand Paul (R-Kentucky) v sobotu promlouval k členům kalifornské Republikánské strany, tak k posluchačům mluvil jako presidentský kandidát, který popisuje, jakým bude typem vůdce a velitelem vojsk.
Paul v sobotu v exkluzivním interview řekl Breitbart News, že na jaře nejspíš ohlásí svou kandidaturu na presidenta.
Jeho třídenní túra k nasbírání podpory začala na pobřeží Malibu a skončila na pobřeží v Newport Beach, když se mezi tím zastavil v Los Angeles, kde po proslovu ke stovkám Republikánů na jejich dvouročním konventu v LAX Marriott poskytl interview Braitbart News.
Paul zdůraznil důležitost Kalifornie z hlediska formování dialogu v Republikánské straně během postupu k volební kampani i po ní. Uvedl, že ač účast v Kalifornii celkově během „posledních dvou presidentských cyklů“ utrpěla, tak tento Zlatý stát má velice zvláštní recept na celkový republikánský úspěch:
Kalifornie je příkladem modrého (tj. demokratického) státu, kde abychom do strany dostali nové lidi, tak budeme muset své poselství rozšířit a učinit jej přitažlivým pro širší účastnictvo.
Skupina mexických dělníků z farem mluvila španělsky s členy kalifornského Republikánského národního hispánského shromáždění, o čemž referoval člověk od tisku těchto Latino. Ti projevovali frustraci z toho, jak s nimi zachází Demokratická strana, zvláště během ochromujícího sucha v Kalifornii. Jedna žena si stěžovala, že jí a její rodině členové Demokratické strany dokonce vyhrožovali deportací.
Paulovo poselství bylo poselstvím zahrnutí. Řekl: „Když budeme vypadat jako zbytek Ameriky, bílé, černé, hnědé, tak zase vyhrajeme.“ Paul vycházející ze svého libertariánského přístupu řekl Breitbart News, že věří, že všechny menšiny, které už zažily pronásledování, včetně „japonských Američanů, židovských Američanů a černých Američanů … ve skutečnosti v srdci tíhnou k libertariánství, protože právě libertariánství věří na obranu jednotlivců.“
Během svého proslovu k republikánskému konventu zpochybnil řeči o tom, že Republikáni by měli přistoupit na strategii pozdvihnutí menšin podobné, jako u Demokratů, k čemuž řekl: „S ničím bych nemohl více nesouhlasit.“ Paul místo toho předkládal, že pro jeho stranu je důležité, aby „dosáhla k lidem tam, kde jsou oni,“ se zdůrazněním, že přístup všeobecného zahrnutí už Republikáni v několika posledních letech ztělesňují.
Paul během svého projevu promluvil i o záležitosti Benghází s konstatováním, že Hillary Clinton by presidentství tedy určitě připadnout nemělo:
A tím, co bych k tomu řekl, je, že když nemůžeš ubránit naši ambasádu, když tam nepošleš potřebné síly, tak si uzavíráš cestu, aby se o tobě uvažovalo jako o nejvyšším veliteli.“
Rand posluchačům připomněl, že šest měsíců před incidentem v Benghází odmítla Clintonová požadavek US ambasády v Benghází na nějaké „staré letadlo“, aby to pomohlo tamním diplomatům a pracovníků pohybovat se po této zemi. „A o tři dny později víte, co odsouhlasila? Schválila $100 000 na elektrické nabíjecí stanice v rakouské Vídni…, neměli jsme sice dost peněz na letadlo k nouzovým zásahům v Libyi, ale peněz bylo dost na elektrické nabíječky, aby se ambasádě ve Vídni pomohlo „být ještě Zelenější.“
Paul nedávno v Senátu hlasoval proti legislativně presidenta Baracka Obamy na vyzbrojení syrských rebelů v jejich boji proti Islamistickému státu (ISIS čili ISIL), kdy se k němu přidali senátoři Ted Cruz (R-Texas) a Elizabeth Warren (D-Mass.).
Když se Paula zeptal Breitbart News, jako on by přistupoval k situaci, kdyby byl nejvyšším velitelem, tak řekl, že by „svolal Kongres ke společnému zasedání,“ kde by k nim promluvil „podobně jako při presidentských proslovech,“ že by tím ale ve skutečnosti dodržel US Ústavu a šel by na to přes Kongres, „když by jej požádal o pravomoci k vedení války proti“ Islamistickému státu.
Paul káral presidenta Obamu, když říkal, že se dopouští hrubé „uzurpaci moci“ přijímáním „jednostranných akcí“, při nichž si „akumuluje pravomoci, které mu podle Ústavy nenáleží; přičemž překračuje a zamlžuje vzájemnou rovnováhu a kontrolu různých složek moci,“ která byla právě proto v Ústavě zavedena, aby k takovýmto akcím nedocházelo. Uváděl, že ač president říká, že dodržuje vládu zákona, tak jeho aktivity ukazují, že „té se každodenně vymyká. Je třeba, abychom učinili vše, co je v naší moci, abychom mu zabránili v tomto pošlapávání zákona.“
Řekl Breitbart News, že ač ve skutečnosti podporuje, že by se mělo jít na ISIS, tak „si nemyslí, že zrovna vyzbrojování syrských rebelů je tím patřičným způsobem, jak to dělat.“
Syrští rebelové výslovně určili jako svou prioritu svržení Assadova režimu. Avšak kromě toho, jejich zájmy nespočívají v principech Západní demokracie, zvláště ve vztahu k Izraeli, k jediné demokracii na Středním východě:
Kdyby zvítězili syrští rebelové, i kdyby to byli ti umírnění rebelové, tak kolik si myslíte, že by z nich Izrael uznalo? Žádný. Kolik z nich si myslíte, že by mohlo obrátit své zbraně proti Izraeli? Pár z nich asi ano. Ve skutečnosti někteří už řekli, že když se jim podaří porazit Assada, tak si pak vezmou zpátky Golandské výšiny. Myslím si, že v tom marasmu Středního východu platí jedna otřepaná pravda, když svrhnete sekulární diktátory, tak se vyvolá chaos a dojde k vzestupu radikálního islámu. Ať už byl svržen Hussein, svržen Mubarak, padl Kaddáfí, nebo i kdyby byl potenciálně svržen Assad to, co spolu s tím přijde je ještě horší, než to, co jsme už měli.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: breitbart.com
Čtěte také:
- Ron Paul: Boj za svobodu spojuje lidi
- Ron Paul vzdává šanci promluvit na sjezdu Republikánů poté, co odmítl podpořit Romneyho
- Gary Johnson, libertariánský kandidát na prezidenta USA
- Ron Paul o Nixonově odkazu imperiálního presidentství
- Blíží se konec americké centrální banky?