S tím, jak se tomu Skotsko pořád blíží, Krym si už vybral svou vlastní cestu a Benátky s velkou převahou hlasovaly o odtržení od Itálie, tak do toho právě třískla španělská vláda u plánovaného katalánského referenda o nezávislosti. Jak hlásí Time: Španělští soudci v úterním nálezu o plánovaném katalánském referendu o nezávislosti dospěli ke zjištění, že je protiústavní. Samozřejmě, zrovna tak jako na Krymu, to vláda Katalánska ignorovala – tedy regionu, na který se nahlíží jako na lokomotivu španělské ekonomiky – a ta prohlásila, že „to nebude mít na tento proces žádný dopad.“
…
Španělští soudci v úterý dospěli k nálezu, že plánované katalánské referendum o nezávislosti je protiústavní, ale odštěpenci ve španělském autonomním regionu (zvaném španělsky „komunita“) vyhlásili, že budou i přesto pokračovat.
„Tohle nebude mít na tento proces žádný dopad,“ řekl v místní televizi mluvčí katalánské vlády Francesc Homs.
Katalánie, ač dušená jhem Frankovy diktatury, byla už dávno kulturně i jazykově odlišná od zbytku Španělska. V posledních letech se vyvinula do lokomotivy národní ekonomiky. Nicméně uprostřed finanční krize této země naléhal Madrid na národní jednotu.
„Nikdo nemůže jednostranně zbavit celý španělský lid práva rozhodnout o své budoucnosti,“ řekl španělský konzervativní ministerský předseda Mariano Rajoy parlamentu, který má o tomto referendu 8. dubna debatovat.
…
Loni 11. září v národní svátek Katalánie stovky tisíc Katalánců vytvořily ohromný lidský řetěz přes celý region, aby volaly po nezávislosti. To referendum, pokud bude pokračovat, je plánováno na 9. listopadu.
Jak uvedl Pater Tenebranum, národní státy se začínají dělit.
V jednom takovém dni jedno z takových hnutí za odštěpení v Evropě nejspíš uspěje, a pak se může spustit dominový efekt. Nedávná změna loajality Krymu nejspíš tato hnutí dále oživila.
A je také na čase. Koncept centralizovaného, rozsáhlého národního státu je anachronismem a měl by se opustit. Narůstající centralizace EU postupuje špatným směrem. Zase jednou je nutno zdůraznit, že jednotlivému občanu nezáleží ani za mák, jestli se samolibí politici a byrokrati EU mohou ‚mohou prosadit svou vahou na mezinárodní scéně.‘
To, na čem jim záleží daleko více, je, že by se s nimi zacházelo daleko lépe, a prosperovali by daleko více, kdyby se všechno rozpadlo do maličkých nezávislých teritorií. To by určitě neznamenalo, že by v tom neexistovaly zóny volného obchodu, nebo že by každý region nezbytně používal jinou měnu. Hlavní cíl zakladatelů EU, jmenovitě volný obchod a volný pohyb kapitálu a lidí netřeba opouštět – naopak, rádi by jej bez váhání přijali. Když si velké množství malých teritorií bude konkurovat o občany, ta budou nucena činit lidem dobré nabídky, aby chtěli zůstat. Okamžitý účinek by to mělo v ohromném poklesu daní, to by ale nebyl jediný efekt, který bychom mohli očekávat.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček, zdroj: zerohedge.com