Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval svět, že Jeruzalém „patří“ Turecku, v připomínce, že Osmanské impérium toto město po staletí kontrolovalo, než bylo v roce 1917 vyhnáno.
Erdogan zveřejnil svůj nárok ve čtvrtek v promluvě k tureckým zákonodárcům v rámci významného politického projevu v Ankaře.
Toto město, které jsme museli během První světové války v slzách opustit, je pořád dostupné po cestách osmanského odporu. Takže Jeruzalém je naším městem, je to město od nás. Naše první qibla (směr modlitby v islámu) a al-Aqsa a Kamenný dóm v Jeruzalémě jsou symbolické mešity naší víry. Toto město je navíc domovem svatých míst křesťanství a judaismu.
Jak referoval Times of Israel, vládla Osmanská říše Jeruzalému od roku 1516 do roku 1917. Její nástupnický stát moderní Turecko si už dlouho nárokuje vazbu na toto svaté město, když pravidelně odsuzuje Izrael za údajné pokusy ho „judaizovat“ a americkou administrativu za jeho uznání izraelským hlavním městem z prosince 2017.
Turecké nároky na vlastnictví a na islámské proprietární zájmy v tomto městě odporují tisíce let přijímané moudrosti, která dokládá, že určitá nejposvátnější místa judaismu leží na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě.
K tomu patří Chrám hory a Západní zeď Jeruzaléma; Hrob patriarchů a matriarchů v Hebronu a Josefův hrob v Nablusu.
To ale Erdogana při jeho dlouhém proslovu k tureckému parlamentu nezastavilo při lamentování nad osudem Jeruzaléma a Palestinců a při schvalování Hamasu, tj. islamistické skupiny, která kontroluje Pásmo Gaza a je považovaná Izraelem, EU a USA za teroristickou skupinu.
„Další krizí, kterou naše země a náš národ pečlivě sleduje, je útlak Izraele proti Palestincům a přezíravé praktiky, které opovrhují soukromím Jeruzaléma,“ řekl před závěrem svého proslovu.
„Problém Jeruzaléma není pro nás běžným geopolitickým problémem. V první řadě současný fyzický vzhled Starého města, které je srdcem Jeruzaléma, vybudoval Sulejman Převeliký svými zdmi, bazarem a mnoha budovami. Naši předkové mu po staletí projevovali svůj respekt, kdy k tomuto městu cítili nejvyšší úctu.“
Palestinský lid v tomto svatém městě žil „po tisíce let,“ byli ale okupováni a jejich práva porušována, tvrdil podle zpráv Times dále turecký vůdce.
Turecké výzvy k intervenci do Izraele nejsou nijak nové.
Jak referoval Breitbart News, v červnu vrcholný turecký náboženský činitel slíbil pokračování islámského globálního zápasu o dominanci, „dokud nebude Jeruzalém zcela osvobozen,“ a vyzval muslimský svět k tažení proti Izraeli.
„Pro muslimy nebude nikdy možné, aby se vzdali svatého města,“ řekl prezident pro náboženské záležitosti Ali Erbas v tureckém komentáři vysílaném médiem T24 a bylo přeloženo Jerusalem Post.
Podle Erbase Izrael a jeho metropole představuje pro islámský svět „univerzální hodnotu“.
Jeho názory mají ozvěnu u tureckého ministra zahraničí Mevluta Cavusoglu, který nedávno řekl: „Ummah (islámská komunita) se nikdy nevzdá suverénního palestinského státu s Quds al-Sharif jako jeho hlavním městem.“
OZAN KOSE/AFP via Getty Images
4 Oct 2020