Teď nastal čas, aby světoví vůdci konečně vytvořili světovou vládu, aby ta řešila jak zdravotní, tak ekonomickou krizi s pandemií čínského koronaviru, naléhal v úterý na globální elitu bývalý britský ministerský předseda Gordon Brown.
Levicový bývalý labouristický vůdce řekl, že vznikla potřeba vytvoření úkolových sil sestavených ze světových vůdců, zdravotních expertů a z hlav mezinárodních organizací, které budou mít nadřazenou a neomezenou výkonnou moc, aby reakci na situaci koordinovali.
Nijak nenaznačil, kdo by ty „vůdce“ měl jmenovat, jak dlouho by sloužili nebo jaké by prostě jejich pravomoci měly být, hlásí Guardian.
Brown prostě chce novou vrstvu globální super-vlády, aby vynutila řešení krize, která začala v čínském Wuhanu.
„To není něco, s čím by si mohla poradit jedna země,“ řekl. „Na to musí být koordinovaná globální reakce.“
Brown řekl, že současná krize je odlišná od té, která začala během globální finanční krize při finančním krachu v roce 2008. „To byl ekonomický problém, který měl ekonomické příčiny a měl ekonomické řešení.
„Toto je v první řadě a především zdravotní nouzový stav a k tomu musí být společná aktivita k řešení. Ale čím více intervenujete, abyste řešili zdravotní nouzi, tím více ohrožujete ekonomiku.“
Brown řekl, že jím navrhované globální úkolové síly by měly proti krizi bojovat na dvou frontách. Bude třeba koordinovaného úsilí k nalezení vakcíny a k zorganizování výroby a nákupů a přitom k zamezení šmelinářství.
„Potřebujeme nějaký druh pracovní exekutivy,“ řekl Brown. „Kdybych to zase dělal, tak bych G20 přetvořil na širší organizaci, protože za současných podmínek potřebujete naslouchat zemím, které jsou nejvíce postiženy, zemím, které s tím něco dělají, a zemím, kde je potenciál, aby byl značný počet lidí postižen – jako jsou ty v Africe.“
Je třeba posílit finanční palebnou sílu Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, aby to byly ony, kdo si poradí s dopady této krize v zemích s nízkými nebo středními příjmy, řekl.
Peter Macdiarmid/Getty Images
26 Mar 2020