Vládnoucí Socialistická strana francouzského presidenta Francois Hollanda utrpěla další ránu své věrohodnosti ztrátou kontroly nad francouzským Senátem, což umožnilo Národní frontě, aby zde poprvé získala křesla. Toto vítězství znamená už třetí významný letošní volební zisk této krajně pravicové strany a potvrzuje její vzestup do mainstreamu francouzské politiky.
V důsledku toho přišly zprávy, že Národní fronta slaví. Její vůdkyně Marine Le Pen, o níž se věří, že to ona stranu pozdvihla a udělala z ní věrohodnou sílu ve francouzské politice, tento výsledek přivítala jako „velké vítězství, absolutní historické vítězství,“ které vnese „do této dost ospalé parlamentní komory závan čerstvého vzduchu.“
„S každým uplynulým dnem dosahují naše ideje další pokrok,“ řekla BFMTV. V březnu tato strana převzala kontrolu nad dvanácti místními správami a hned o dva měsíce později vzala ztečí vedení v euro-volbách, v nichž na druhé místo odstrčila centro-pravicovou UMP (tj. stranu bývalého presidenta Nicolase Sarkozyho).
Jedním ze dvou nových nacionalistických senátorů je starosta Fréjus, tj. z jedné z těch místních správ, které v březnu získali. Tento starosta David Rachline je se svými 26 lety nejmladším kdy ve Francii zvoleným senátorem. Jeho novým kolegou je Stéphane Ravier s Marseilles, z další bašty Národní fronty v jižní Francii.
Ravier po svém zvolení v rozhovoru s médii řekl: „Teď už zbývá otevřít už jen jedny další dveře, Elysejský (presidentský) palác. V roce 2017 to Marine Le Pen udělá.“ Průzkum provedený tento měsíc ukázal, že Le Pen by mohla být v pozici, kdy Hollanda v příštích presidentských volbách porazí ve druhém kole hlasování.
V nedělních volbách do Senátu došlo podle revidovaného systému zavedeného v roce 2004 k obnově poloviny této komory s 348 křesly. Senátoři zastávají šestileté funkční období a jsou voleni asi 88 000 ‚velkými voliteli‘ sestávajícími z různých radních, starostů a členů národního shromáždění místo obecného voličstva.
Při těchto volbách rovněž došlo k úpadku celé koalice Socialistické strany, k níž patřili i členové Zelených a Komunisté. Před třemi lety Socialisté převzali nad Senátem kontrolu poprvé od založení Páté republiky v roce 1958. Hollande v té době oslavoval výkřiky: „Nicolas Sarkozy vstoupí do historie jako president, který v Senátu pro pravici ztratil většinu.“ (Poznámka: Celou jeho historii ho do té doby kontrolovala pravice.) Avšak karta se teď obrátila, jelikož Sarkozy pobídl svou stranu, aby obnovila kontrolu v koalici s centristy UDI (takže spolu získali 188 křesel, tj. o 13 více, než bylo pro většinu zapotřebí) a plánuje ucházet se o vedení UMP.
Nový vůdce Senátu bude vybrán ze sestavy UMP a nahradí socialistu Jean-Pierre Bela.
Tato ztráta je zase další ranou pro upadající Hollandovu administrativu, kterou sužuje rostoucí nezaměstnanost, obrovský a rostoucí deficit, nepopulárnost velkých daní a v poslední době i skandál, v němž Hollanda jeho ex-partnerka obvinila, že je to ‚kaviárový socialista‘, který opovrhuje chudými.
Hollandova popularita je teď v bezprecedentní hlubině jen na 13%.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček.
Zdroj: breitbart.com
Čtěte také:
- Národní fronta ve Francii už otvírá „brány moci“
- Le Pen v posledním průzkumu porazila francouzského socialistického presidenta, který ‚opovrhuje chudými‘
- Ve Francii je “politická bouře”, Hollande neočekávaně rozpustil vládu
- ‘Zotavení’ Francie v jediném těžko uvěřitelném grafu