Free Porn
Pátek, 14 června, 2024
Home Nezařazené Západ je nachystaný proti Islamistickému státu spojit síly s presidentem Assadem

Západ je nachystaný proti Islamistickému státu spojit síly s presidentem Assadem

Skrytá spolupráce by mohla signalizovat počátek dosud nemyslitelné aliance.

Islamistické síly si ze základen dále na východě probíjí cestu do západní Sýrie, čímž přináší výhled na US vojenskou intervenci k zastavení jejich postupu. Pokud bude hrozit, že ISIS, stavící se do role Islamistického státu, zabere celé Aleppo nebo i jen jeho část, čímž by si zařídila dominanci nad všemi protivládními rebely, tak by mohly být US nuceny jednat buď veřejně, nebo tajně v součinnosti s presidentem Basharem al-Assadem, kterého se zatím pokoušely svrhnout.

US už vskrytu Assadově vládě pomohly předáním zpravodajství o přesném umístění vůdců džihádistů přes německou zpravodajskou službu BND, řek Independent jistý zdroj. To by mohlo vysvětlit, proč syrská letadla a dělostřelectvo náhle byly schopny přesně zamířit na velitele rebelů a jejich ústředí.

Vojáci Syrské armády se účastní tvrdé bitvy za udržení letiště Tabqa v provincii Raqqa, jehož pád by otevřel cestu k Hama, což je čtvrté největší syrské město.

ISIS dále na sever uchvátila kriticky důležitá území, která ji přibližují k odříznutí zásobovacích tras rebelů mezi Aleppem a tureckou hranicí. Kalifát, který ISIS 29. června vyhlásila, už pokrývá východní třetinu Sýrie spolu se čtvrtinou Iráku. Táhne se od Jalawla, města 20 mil (32 km) od Íránu, které se Irácká armáda a kurdská Pešmerga snaží dobýt zpět, až 30 mil (54 km) severně od Aleppa.

Bojovník irácké kurdské Pešmergy zaujímá pozici na frontové linii v Bashiqa severovýchodně od Mosulu.

Otázky možné vojenské akce v Sýrii, jako třeba náletů, ve čtvrtek vyskočily na vrchol politické agendy, když předseda spojených náčelníků štábů generál Martin Dempsey ve Washingtonu řekl: „Je-li otázka, mohou-li být poraženi (ISIS) bez řešení té části organizace, která sídlí v Sýrii? Pak odpověď je ne.“

Ten zdůraznil, že nepředpovídá, že US dospějí k úmyslu provést vojenskou akci v Sýrii, nýbrž jen to, že US mají velkou starost, že pokud bude mít ISIS velké bezpečné útočiště v Sýrii, pak by mohla přežít neomezeně dlouho.

Chas Freeman, bývalý US velvyslanec v Saúdské Arábii, řekl Independent, že generál Dempsey poukázal, že jelikož se ISIS rozprostírá po obou stranách irácko-syrské hranice, tak by měla existovat konzistentní politika pro obě strany této dělící linie.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou na eshop.reformy.cz

Generál Dempsey „sice neformuloval, jaké to nese důsledky, ale podle mě to poukazuje směrem k možnosti odpískat to s Assadem. Rovněž by to mohlo naznačovat sdílení zpravodajství s oponenty ISIS, i s těmi, se kterými jsme se odcizili. Na Středním východě se mohou začít dít prapodivné věci.“

Pan Freeman, který je už v důchodu, dodal, že nemá žádnou znalost o tom, zda se uvažuje o sdílení zpravodajství s vládou presidenta Assada.

V tomto okamžiku není na Středním východě nejnaléhavějším problémem odstranění ISIS, nýbrž jen zabránění její expanze po sériích vítězství z července a srpna.

Nejdříve vyhnala syrskou pobočku al-Kaiídy Jabhat al-Nusra z ropou bohaté provincie Deir Ezzor na Eufratu. Pak vyřadila dvě důležité základny Syrské armády v držení 17 divize v provincii Raqqa a druhou drženou 121 regimentem v provincii Hasakah, přičemž byl zabit i velitel regimentu.

Sýrie pro ISIS představuje větší příležitost z hlediska možnosti expanze než Irák, protože podpora pro toto hnutí se rekrutuje z komunity sunnitských Arabů: 60 procent Syřanů jsou sunnitští Arabové, v porovnání s 20 procenty v Iráku.

Politikou US, Británie a jejich spojenců v regionu během posledních tří let byla podpora „umírněných“ rebelů v Sýrii, o kterých se předpokládalo, že budou bojovat s ISIS a s dalšími džihádisty stejně jako s Assadovou vládou v Damašku.

Ale Západem podporovaná Svobodná syrská armáda je čím dál slabší a okrajovější, zatímco skupiny džihádistů, jako Jabhat al-Nusra, Ahrar al-Sham a Islamistická fronta nebyly schopny zastavit útok ISIS.

Islamistická fronta se zoufale snaží udržet si svou baštu ve městě Marea poblíž Aleppa proti neočekávané ofenzivě ISIS, která začala 13. srpna a dosahuje pokroků. ISIS zaujala své pozice v provincii Aleppo a dále za západ v provincii Idlib už před svou občanskou válkou s ostatními skupinami rebelů, která začala s příchodem roku 2014, kdy provedla určité stažení, které bylo v té době interpretováno jako ústup, ale ve skutečnosti šlo o soustředění jejich bojových sil k dalšímu použití v Iráku a v Sýrii.

Ač syrské vládní síly utrpěly z rukou ISIS četné vážné porážky, tak byl schopny si v červenci vzít zpátky plynové pole al-Shaer u Palmyry a pořád se drží na letišti Tabqa, kde tvrdí, že zabili spoustu militantů ISIS včetně aktivisty známého jako Abu Moussa.

Stejně jako u jiných útoků ISIS na vládní bašty v Sýrii, tak i tomuto předcházely dva sebevražedné útoky. Syrská armáda jako taková se ukázala být daleko efektivnější v boji s ISIS než Irácká armáda, která si proti nim alespoň jeden úspěch bude teprve muset vydobýt. Celá ta série útoků Irácké armády proti Tikritu severně od Bagdádu, z nichž ty poslední proběhly tento týden, selhala.

Nálety nejsou tím jediným způsobem, kterým by US, Británie a jejich spojenecké státy mohly ISIS oslabit a izolovat, ale kdyby je použily, tak by nezbytně podvrátily i jiné skupiny rebelů. Klíčem k růstu ISIS je zvláště import tisíců zahraničních bojovníků, kteří použili jako vstupní bránu Turecko.

Turecký ministerský předseda Recep Tayyip Erdogan, aby se zbavil presidenta Assada, tak během posledních tří let udržoval 550 mil (880 km) dlouhou tureckou hranici se Sýrií otevřenou, aby poskytl džihádistům včetně ISIS bezpečné útočiště. Turci teď sice říkají, že ISIS už u nich není vítaná, ale Ankara nepřistoupila vážně k uzavření hranic tím, že by do jejich blízkosti nasadila dostatečný počet vojsk.

Obrat čelem vzad ze strany US, Británie a jejich spojenců ve vztazích s Assadovou vládou je ale nepravděpodobný, protože by to znamenalo přiznání, že ta dosavadní podpora pro sunnitské povstání vlastně přispěla k tomu, aby ten kalifát vyrostl.

Pan Freeman říká, že pochybuje, že „by ti liberální intervencionisté a neokonzervativci, kteří protlačovali změnu režimu v Sýrii, byli schopni obrátit kurz. Aby tak učinili, by od nich vyžadovalo přiznání, že si uřízli značnou část odpovědnosti za poskytnutí legitimity smysl postrádajícímu násilí, které vedlo ke smrti 190 000 Syřanů.“

Dodal, že si nemyslí, že by bylo možno ISIS zničit přímým útokem, a že bude lepší, když se ohradí a počká se, až se sama zničí svým vlastním sebedestruktivním instinktem.

„A nevidím možnost, jak by ji šlo izolovat bez kooperace se Sýrií, stejně jako se Saúdskou Arábií a dalšími Araby ze Zálivu, i s Íránem, Ruskem a Tureckem.“

Avšak na druhou stranu vzhledem k rozkolu ve Washingtonu a nenávisti na Středním východě je nepravděpodobné, že by se taková míra kooperace vynořila jako otevřeně vyhlášená politika.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: independent.co.uk

Čtěte také:

 

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
14
0
Would love your thoughts, please comment.x