Jelikož má COVID-19 své politické dopady ve škále od státního šílenství při zavírání určitých podniků přes uvalování zákazů pohybu ve městech až po uzávěrky silnic, nejvíce pozornosti pořád přitahují čísla o počtu případů a počty úmrtí.
Po několika týdnech snah o lokalizaci, léčbu a měření dopadů koronaviru podporují data jeden ze dvou závěrů:
- Virus je vysoce nakažlivý, kdy počty infikovaných se zvyšují každé tři dny; NEBO
- Smrtnost je významně vyšší než u sezónní chřipky.
Ve skutečnosti ale nemůžeme věřit ani jednomu z nich.
Pokud by bylo správné to první tvrzení, tak přestože v USA je přibližně 100 000 potvrzených případů, tak by se virus šířil daleko rychleji, než jej dovedeme testovat, jako by se ve skutečnosti už od ledna zdvojnásoboval každé tři dny. Kdyby se ovšem COVID-19 opravdu šířil tak rychle, tak by byl počet infikovaných daleko vyšší, asi už několik milionů, jak ve Wall Street Journal poukazují výzkumníci Eran Bendavid a Jay Battacharya ze Standford School of Medicine.
Kdyby infikovány byly ty miliony, tak by z toho logicky vyplývalo, že současný počet potvrzených případů představuje hrubé podcenění skutečného počtu infikovaných. Ale i kdyby byly infikovány jen dva miliony lidí (což by poukazovalo na pomalejší tempo růstu, než jsou projekce v modelech), tak při počtu mrtvých k pátku (jen něco přes 1 500) by to znamenalo, že smrtnost by byla jen pod 0,08 procenta, čili o něco nižší než u sezónní chřipky.
Pokud bylo infikovaných několik milionů, tak by byla smrtnost malým zlomkem smrtnosti sezónní chřipky, možná jen 0,01 procenta. Tato čísla by naznačovala, že se USA potýkají s novým virem se symptomy jako u chřipky, jako mnoho dalších virů, který představuje nebezpečí pro ty se slabým imunitním systémem nebo s dýchacími problémy. Ale nakonec by to bylo mírnější a daleko méně smrtonosné než sezónní chřipky posledních let.
Alternativně k tomu bychom mohli věřit, že smrtnost je natolik vysoká, jak se o ní referuje, kdy globálně je toto číslo 4,5 procenta, nebo 1,2 až 1,6 procent v USA (viz čísla níže). Kdyby tomu však tak bylo, tak by přenosnost tohoto viru byla neobvykle nízká. Kdybychom vycházeli jen z potvrzených případů, tak by to v Číně bylo jen 80 tisíc infikovaných lidí, což je z populace 1,38 miliardy jen 0,006 procenta.
Nebo až dosud bylo po třech měsících koronavirem globálně infikovaných jen 617 000 lidí, čili 0,008 procenta populace. Pokud bychom věřili, že ta čísla případů jsou více méně správná, tak by se virus šířil daleko pomaleji, než si představujeme.
Graf: Smrtnost v USA na COVID-19 od 4. března
Problém je dopídit se, jak rychle se ten virus opravdu šíří, což by nám poskytlo možnost odhadnout, jakou část z počtu případů vlastně testujeme. V této fázi se totiž virus šíří daleko rychleji, než ho umíme testovat. A když neznáme skutečný počet případů, tak neumíme správně vypočítat skutečnou smrtnost.
Nicméně nárůst testování vrhl světlo na obě otázky, jak na šíření viru, tak na jeho skončení. Graf výše ukazuje, že s rozšiřováním testů smrtnost klesá. Graf níže ukazuje nárůst testování a to, jaká část těch testovaných byla pozitivní. Poslední data o testování ukazují, že celonárodně bylo zhruba 16 procent provedených testů pozitivních, ale v New Yorku je počet pozitivních mezi testovanými 30 procent (viz ten třetí graf).
Grafy: Testování na COVID-19 od 4. března – horní v USA, dolní v New Yorku – Křivky: Celkový počet testovaných, Počet negativních, Počet pozitivních
Ty grafy naznačují, že buď má stát New York vyšší infikovanost než zbytek země (což je dost možné, vzhledem k vyšší hustotě obyvatelstva), nebo že testování v New Yorku je více zaměřené na vážně nemocné, než jak je to celonárodně. Ač to první je nejspíš pravda, existují i doklady i pro to druhé: Míra hospitalizace u potvrzených případů v New Yorku je 19%, což je o pět procent vyšší, než je současný celonárodní průměr 14%.
Tak jak to vlastně je, šíří se ten virus strašně rychle nebo je hrozně smrtonosný? Vzhledem k tomu, co víme o šíření podobných virů, vypadá rozumně věřit, že virus se šíří daleko rychleji, než jak ukazují data z testování, a že skutečný počet případů je mnohokrát vyšší než těch 100 000.
Infikovaných jsou už nejspíš miliony, ale spořivý přístup k testování nám brání dovědět se skutečná čísla. V každém případě to tedy znamená, že smrtnost je vysoce nadhodnocená a je nejspíš nižší než jak se typicky hlásí u sezónní chřipky. Existuje rovněž důvod domnívat se, že koronavirus, ač je vysoce nakažlivý ve stejném smyslu, jako je mnoho jiných virů, tak asi není nakažlivější než sezónní chřipka. Pokud tomu uvěříme, tak z toho ale plyne, že počet infikovaných je celonárodně v desítkách milionů, a to i přes všechna ta opatření se sociálním odstupem.
– March 28, 2020
Zdroj: https://www.aier.org/article/what-does-the-growing-number-of-coronavirus-cases-really-mean/