Doktoři v centrálním Wuhanu plánují provedení dlouhodobé studie účinků COVID-19 na mužský reproduktivní systém, když malá studie na 81 mužích odhalila, že koronaviroví pacienti měli po chycení této nemoci zhruba polovinu normální hladiny testeronu, uvádí SCMP.
Ač je to předběžné a neprošlo to ještě revizí, je tato studie prvním klinickým pozorováním potenciálního dopadu Covid-19, tj. choroby způsobené koronavirem, na mužský reprodukční systém, zvláště u mladých skupin.
V článku vydaném na předtiskové platformě výzkumníků medRxiv.org výzkumníci z nemocnice Zhongnan Hospital při Wuhan University a při Klinickém výzkumném centru prenatální diagnostiky a porodního zdravotnictví Hubei se uvádí, že analyzovali krevní vzorky 81 mužů ve věku 20 až 54 let, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus a byli hospitalizováni v lednu.
Medián věku účastníků byl 38 a zhruba 90 procent z nich mělo jen mírné symptomy. Vzorky byly odebrány v posledních dnech jejich pobytu v nemocnici. – SCMP
Předchozí studie ukázaly, že koronavirus se váže na proteiny buněčných receptorů ACE2 a těch se velký počet nalézá ve varlatech.
Výzkumníci hledali poměr testeronu k hormonu luteinising (T/LH), kdy zjistili, že průměrný poměr u pacientů s COVID-19 byl 0,74, tj. zhruba polovina normální úrovně. Nízký poměr T/LH může signalizovat hypogonádismus – tj. nedostatečnou funkčnost varlat, což by mohlo vést k nízké produkci sexuálního hormonu.
Testeron je hlavním mužským sexuálním hormonem, který je kriticky důležitý pro vývoj primárních i sekundárních sexuálních charakteristik včetně varlat, osvalení, kostní hmoty a tělesného ochlupení. Hormon Luteinising se nachází jak u mužů, tak u žen, a nejvíce je znám svou schopností vyvolat ovulaci. – SCMP
U těch, kdo trpí hypogonadismem, se mohou vyvinout velké prsy a erekční dysfunkce, což je stav, který lze léčit pomocí testeronu.
„Jelikož více než polovina lidí s Covid-19 byli v reproduktivním věku, měla by se věnovat vyšší pozornost účinkům Sars-CoV-2 na reproduktivní systém,“ napsali výzkumníci z Wuhanu s poznámkou, že jejich výsledky jsou ještě předběžné a že ty hormonální změny by mohly spustit i jiné faktory jako medikace a imunitní systém.
Když je to tak, výzkumníci říkají, že plánují dlouhodobou studii, která by mohla zahrnovat sběr a analýzu vzorků spermií stejně jako pohovory s koronavirovými pacienty.
Profesor reproduktivní medicíny v Tongii Hospital ve Wuhan Li Yufeng ve studii předpověděl, že varlata by se mohla stát ‚hlavním cílem‘ koronavirové infekce.
I jiné studie naznačily, že těžký akutní respirační syndrom, čili Sars, tj. vzdálený příbuzný tohoto nového koronaviru, by rovněž mohl způsobit záněty varlat.
Výzkumník státní klíčové laboratoře reproduktivní medicíny při Lékařské univerzitě Nanjin řekl, že tato nová pozorování jsou sice „velice cennými informacemi,“ ale byl by zapotřebí větší vzorek, aby se dosáhlo jasných výsledků – SCMP
„Plodnost může ovlivnit mnoho virů, ale ne každý virus může způsobit pandemii. Tento dopad by ale mohl být problém, ovšem jen pokud by byl dlouhodobý,“ uvedl tento výzkumník promlouvající pod podmínkou anonymity.
Zero Hedge
March 28, 2020
Zdroj: https://www.prisonplanet.com/covid-19-may-attack-testicles-reduce-testosterone-study.html